YakınPlanTV

DİNİ İMANI UNUTTU SARAY’A GÖRE DİN UYDURUYOR!

DİNİ İMANI UNUTTU SARAY’A GÖRE DİN UYDURUYOR!
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
7 views
01 Nisan 2020 - 15:18
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyanet İşler Başkanlığı, hükümetin CHP’li belediyelerin yardım toplanmasına önlemeye yönelik çabalarını destekleyen bir açıklama yaptı. Diyanet’ten yapılan açıklamada, “Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir” denildi.

Koronavirüs salgınının Türkiye’de etkisinin artmasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin başlattıkları kampanyalar İçişleri Bakanlığı tarafından engellenmiş, toplanan paralara da bloke konulmuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yedi maaş vererek başlattığı “Milli Mücadele Kampanyası”na bir destek ise Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi. Diyanet yaptığı açıklamada, “Zekatların bu günlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması caizdir” denildi.

ULUSAL DÜZEYDE CAİZDİR!

Diyanet açıklamada, “Zekât, şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olup geçerli olması bir takım şartlara bağlanmıştır. Verilen zekâtın geçerli olması için zekât niyetiyle Kur’an-ı Kerim’de belirtilen yoksullar, düşkünler, borçlular gibi ihtiyaç sahiplerine aynî veya nakdî olarak verilmesi gerekir. (Tevbe, 9/60) Zekât, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekâleten de ödenebilir. Açılan zekât hesabına zekât niyetiyle para yatırmakla da vekâlet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir” ifadesini kullandı. 

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.