YakınPlanTV

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMEK İSTEDİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMEK İSTEDİ
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
155 views
20 Mart 2020 - 15:13
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu parti 18 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Bozuk saat örneği zaman zaman doğru şeyler söylese de genelde yaptığı kamu çoğunluğunun yararına değildir. Bunun yüzlerce örneği var.

En bilinenlerini tekrar etmekte sakınca yok: Eğitim, sağlık, dış politika, ekonomi, tarım…

Bunları niye yazdık; Erdoğan, 6 günlük bir düşünme ve gözlemleme sürecinden sonra bakanlarını, yandaş STK’ları da topladı ve Çankaya Köşkü’nde Koronavirüs Eşgüdüm toplantısı yapıp alınan “İstikrar Kalkanı önlemleri”ni açıkladı.

Açıklanan önlemler arasında bize göre önemli olan iki parafraftı. Çünkü, bu iki paragraf CHP’nin temel sosyal ve ekonomik politikalarının ne kadar doğru olduğunun “utangaç itirafıydı”.

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuşmasıyla karma ekonomi modelini savunan laiklerle siyaseti, “Din temelli” yapan Milli Görüş tabanına mesaj veriyor. Yani bir anlamda 18 yıldır uyguladıkları ekonomi politikasının yanlışlığını utangaç biçimde dile getiriyor.

2018- sonu ve 2019 yılı başında patates, soğan, nohut vb. temel gıda maddelerinin yıllardır sürdürülen yanlış tarım politikası sonucu karaborsaya düşmesini hatırlarsınız. Kent meydanlarına çadır tanzim satış mağazaları konulmuştu.

O dönem TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, (26 Şubat 2019 tarihinde) iktidarı eleştiren, eleştirirken yol gösteren bir konuşma yapmıştı.

Gazeteler, televizyonlar o konuşmayı yeterince değerlendiremedi. Nedeni sorgulamaya gerek yok. Hepiniz biliyorsunuz.

Bize göre o konuşmanın özü, “AKP’nin üretim ekonomisini terkedip, gelir dağılımındaki adaletsizliği körüklediği ve yanlışta ısrar ettiğiydi”

İsteyen Özilhan’ın konuşmasını bulup dinleyebilir.

O konuşma aslında İş dünyasının da küresel emperyalizmin Türk sermayesini de bitirdiğinin feryadıydı.

Ne yazık ki Erdoğan ve yandaşları o konuşmayı anlayacak durumda değildi.

Taa ki, aradan geçen bir yıla kadar.

Erdoğan şöyle diyor: “Özellikle son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarında ve altyapısında gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüm sayesinde bu sürece olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Dengeli politikalar, özel sektörün üretim gücünü desteklerken, diğer yandan eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi alanlardaki hizmetlerin kamu garantisiyle kesintisiz sürmesini sağlamıştır.
Batı ülkeleri ise yıllarca tüm temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek, ama aslında başından savarak vatandaşını adeta sahipsiz bırakmıştır. Liberalizmin en hararetli savunucusu olan Avrupa ülkeleri bugün hastanelerini ve diğer hizmet kurumlarını devletleştirmeye başladı. İnsan hakları savunuculuğunu bırakmayan kimi ülkelerin de ‘ölen ölür kalan sağlarla devam ederiz ‘anlayışıyla hareket ettiğini görüyoruz”.
Koronavirüs krizi ile başlayan ve yeniden üzerinde düşünülmesi gereken; “Kamunun üretim ekonomisi ve sosyal politikaları”ındaki yeridir.
Bu çerçevede;
Bu çerçevede başta bu ülkenin Kurucu Partisi olmak üzere yurtsever bilim insanları, uzmanlar üretim, eğitim, güvenlik, dış politika, sağlık, tarım ve ulaşım politikaları başta olmak üzere 18 yılın verdiği tahribatın muhasebesini yapıp yeni bir yol haritası çizmeli.

İceride tarikat-Cemaat, terör örgütü dayanışması demokrasimizi; 100 yıl önce Abdülhamit’in çaresizlikten uyguladığı “denge” politikası da uluslararası itibarımızı bitirdi.

Sözün özü;

Erdoğan aslında Atatürk’ün çizdiği politikaların doğru olduğunu söylüyor.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.