YakınPlanTV

EN KORKUNCU ORTAÇAĞ’DA ORTAYA ÇIKTI

EN KORKUNCU ORTAÇAĞ’DA ORTAYA ÇIKTI
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5 views
17 Mart 2020 - 15:52
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp Önce Avrupa daha sonra bütün dünyayı etkileyen Koronavirüsünden önce de insanlık çok daha fazla ölümlere sebep olan salgın hastalıklara tanıklık etti.

Bunlardan bilinen ilki Karavebaydı. 1.300’lü yıllarda Orta Asya’da ortaya çıkan salgın hastalık İpekyolu’nu kullanan tüccarlar aracılığı Avrupa’ya ve bütün Dünyaya yayıldı.

Kara vebanın Dünya genelinde en az 100 milyon insanın ölümüne sebep olduğu varsayılıyor.

Kolera ise kayıtlara geçen ikinci büyük salgın. Avrupa, Latin Amerika ve Ortadoğu başta olmak üzere nerdeyse yüzyıl süren bir salgın olan Kolera’dan en az 250 bin kişinin öldüğü sanılıyor.

  1. Dünya savaşının sonunda 1918 -1919 yıllarında İspanya’da ortaya çıkan ve bu nedenle İspanyol gribi adı verilen salgın nedeniyle 50 milyon civarında insan yaşamını yitirdi.
  2. 1957 yılında ise bu kez Asya gribinden dünya genelinde 1 milyondan fazla insan öldü.
  3. Asya gribinden 10 yıl sonra ise Hong Kong gribi ortaya çıktı ve 1 milyon insan hayata veda etti.
  4. 1975-76’lı yıllarda AİDS dünyayı kastı kavurdu. Afrika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya hatta Türkiye’ye kadar milyonlarca insan kan ve cinsel temas yoluyla bulaşan HİV virüsünden yaşamını yitirdi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 36 milyon kişi HİV-AİDS nedeniyle öldü.
  5. Sars gribi 2002-2003 yılları arasında insanları etkiledi.Çin merkezli olduğu bilinen gripten 800 kişi öldü.
  6. 2009 yılına gelindiğinde ise Domuz gibi ortaya çıktı. Kuş gribi de olarak adlandırılan grip bütün dünyayı etkiledi. Kanatlılar tek tek itlaf edildi, Verilere göre 18 bin kişi dünya genelinde yaşamını yitirdi.
  7. Koronavirüs’ten şu ana kadar ölenlerin sayısı 5 bin civarında. Henüz aşısı bulunmayan salgın için bütün dünya alarmda. Çin’den sonra en çok İtalya’da görülen salgının önlenmesi için bilim insanları gece gündün çalışıyor.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.