YakınPlanTV

AĞZINI AÇAN YANIYOR! 100 BİN KİŞİ SORUŞTURULDU

AĞZINI AÇAN YANIYOR! 100 BİN KİŞİ SORUŞTURULDU
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
8 views
12 Mart 2020 - 12:26
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren yanıyor. Son bir yılda “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 30 binin üzerinde dava açıldı, 100 binin üzerinde kişi soruşturmaya tabi tutuldu.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Kerem Altıparmak, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun düzenlendiği Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu söyledi ve bu maddenin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Altıparmak şunlara dikkat çekti: “Sözleşmeye aykırı olduğu için 299. madde esas alınamaz, uygulanamaz. Bu hakimin söylediği şekilde bile kimseye uygulanamaz. AİHM kararlarındaki çizgi ise şu: Kral dahi olsa bir kişi, diğer bütün insanlardan daha ayrıcalıklı şekilde korunamaz.”Anayasadaki eşitlik ilkesinin de sorunlu bir sonucudur bu. AİHM içtihadı olmasaydı bile böyle bir karar vermek gerekirdi. Bence yetmez ama evet. Ben eninde sonunda 299’un kaldırılacağını düşünüyorum.”

TCK 299. MADDE
Maddenin gerekçesinde “Cumhurbaşkanının devleti temsil etmesi ve Anayasa’da belirtilen görev ve yetkileri göz önüne alınarak onun kişiliğine yöneltilen hareketin bir bakıma devlet kuvvetleri aleyhine cürümlerden sayılması gerektiği düşüncesinden hareketle bu madde kaleme alınmış ve cumhurbaşkanına karşı hakaret müstakil bir suç haline getirilmiştir” deniyor.

Maddeye göre cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılıyor.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.