YakınPlanTV

SİZ HİÇ UTANMAYACAK MISINIZ?

SİZ HİÇ UTANMAYACAK MISINIZ?
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ali Öcal
Ali Öcal( aliocal58@gmail.com )
14 views
18 Şubat 2020 - 13:26
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türk futbolunun efsane kulüplerinden Göztepe, birkaç hafta önce, yeni stadına kavuştu. Gürsel Aksel Stadı, Göztepe-Beşiktaş maçı ile kapılarını açtı. Ülkemizin dört bir tarafına stadyumlar, tesisler inşa edilirken, Başkent Ankara’ya yapılacak stattan hala haber yok. Biri Ankaralıya reva görülenleri anlatmalı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan 36 milletvekilinden bir babayiğit çıkıp, bunun hesabını sormayacak mı? İçinizde vicdanı sızlayan hiç vekil olmayacak mı? Yazıklar olsun. Siz 20 yıldır verilen sözlerin tutulmamasından hiç utanmayacak mısınız?

Son 18 yılda spora adına yapılan tesisler ve yatırımlar, Cumhuriyet tarihimizin bu alandaki tüm rekorlarını kırdı. Buna kimsenin bir itirazı olacağını düşünmüyorum. Ülkemizin dört bir tarafına yüzmeden atletizme kadar aklınıza gelen tüm spor branşları için tesisler inşa edildi ve edilmeye devam ediyor. Böylesine büyük bir başarıyı ellerimiz kızarıncaya kadar alkışlıyoruz ve alkışlamaya devam edeceğiz. Takdir edersiniz ki, yıllarca spora reva görülen ihmallerin sonuçlarının kısa bir sürede ortadan kaldırılması çok kolay değil. Plan gerekiyor, proje gerekiyor. En önemlisi de kaynak bulunması lazım. Türkiye’nin spor alanında olimpiyat düzenlemek gibi çok büyük bir hedefi var ise, bu konudaki adımlarını daha sıklaştırmak zorunda. Tüm bu güzel gelişmeler yaşanırken, Ankara’ya yapılacak stat konusunda reva görülenleri anlamakta ve izah etmekte inanın zorlanmaktayım. Şu 18 yılda bu konuda yaşadıklarımız artık, “bu kadarına da pes” dedirtiyor. Ülkemizin dört bir tarafında modern statlar yükselirken, nüfusu 500 bini bulmayan iller tesislerine kavuşurken, 6 milyonluk Ankara’ya yapılacak stadyumun hala yeri ve projesi resmi bir şekilde spor kamuoyu ve Başkentlilerle paylaşılmış değil. Ankaralı bu konuda o kadar dertli ki, bunu ancak konuyu ve süreci bizim gibi çok yakından takip edenler bilir. Bugüne kadar verilen sözlerin, paylaşılan projelerin sayısını inanın ben unuttum. Tam 5 yıl boyunca, konuyu Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Mehmet Ali Şahin’le tartıştık. Projesinden yapılacak stadın yerine kadar her konu defalarca masaya yatırıldı. Ardından Şahin’den görevi Murat Başesgioğlu devraldı. Arşivlere de bakarsanız göreceksiniz, Başesgioğlu, “Ankara’ya bu stat yakışmıyor. En kısa sürede yenisi yapılmalı” diyerek, stat mevzusu gündemdeki yerini korudu. Murat Başesgioğlu 2 yıllık görev süresini tamamlayıp, 2009’da görevi Faruk Nafiz Özak’a bıraktığında ortada ne proje ne de stat vardı. 2 yıl da Özak’la Ankara uyutuldu. 2011 yılına geldiğimizde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı apoleti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dönüşünce, “İşte bu kez Ankara stadına kavuşuyor” dedik. Spor artık bir bakanlıkla temsil ediyordu. Bakanlığın elinde 10 binlerce personel ve bir kaynak vardı. Yanılmamıştık. Bu büyük yetkiyi kullanacak ilk Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olmuştu. Bakan Kılıç, Cebeci Stadı’nı Toplu Konut İdaresi’ne devredip, “Oradan gelecek para ile 120-150 milyon arası bir rakama mal olacak Ankara’nın yıllardır beklediği stadı, 700 iş gününde bitireceğiz” dediğinde, tarihler 2012 Ekim ayını gösteriyordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le Eskişehir Yolu üzerinde yer bile beğenmişlerdi. Kılıç, 2013 yılında veda ettiğinde Ankara’nın stat hayali de bir kez daha yalan olmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı koltuğuna 25 Aralık 2013’te, Akif Çağatay Kılıç oturdu. 3 yıl 2,5 ay, Akif Çağatay Kılıç’ın da başını en fazla ağrıtan konuların başında yine Ankara’nın stat problemi yer almıştı. 2016 yılında önce stadın mevcut alana yapılması konusu netleşti. Sonrada en kısa sürede temel atılması kararlaştırıldı. Hatta tarih bile belirlendi, “Aralık sonu” denildi. Gördük ki bu da gerçekleşmedi. Akif Çağatay Kılıç da görevi, Başkent Ankara’nın stat ayıbını çözemeden 20 Temmuz 2017’de Osman Aşkın Bak’a bıraktı. Bakan Bak da, olaya sadece, bakakaldı. Başka birşey yapmadı. Tarihler 10 Temmuz 2018’i gösterirken, Gençlik ve Spor Bakanlığı koltuğunda Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu vardı. 19 Mayıs Stadı kapılarını kapamış, Ankara takımları Afyon, Konya ve Kayseri yollarına düşmüştü. Bu ne kepazelikti. Koca Başkent Ankara ne hallere düşmüştü.

İmdada ligin ikinci yarısında, kendi ikbal ve istikbali için Eryaman’da bir stat yaptıran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yetişti. Gökçek, önce başkanlıktan alındı. Ardından da Eryaman Stadı elinden alınıp, Bakanlık eksikleri tamamladı ve Başkent Ankara’yı göçebe gibi kent kent dolaşma ayıbından kurtardılar. Sonra 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi tarihi 19 Mayıs Stadı, Çinçin’de gecekondu yıkar gibi yıkılıp, yerine seçim yatırımı için 55 bin kapasiteli stat sözü verildi. Seçimlerinin üzerinden nerede ise 11 ay geçti, ortada ne stat var ne de proje.
20 yılda verilen sözler ve yaşananlar düşünüldüğünde Başkentli, değil stadın ihaleye çıkması, kazma vurulmasına bile inanmıyor. Açılış maçına tanıklık etmeden Ankara’nın hak ettiği stadın yapıldığına inanmayacaktır. Bana, “haksızsınız” diyen biri varsa alnını karışlarım.

Son bir çağrım olacak… İl Müdürümüz mü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız mı, Ankara Valimiz mi, Spor Genel Müdürümüz mü ya da Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu mu, açıklar bilemiyorum, biri Ankaralıya reva görülenleri anlatmalı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan 36 Milletvekili içinden bir babayiğit çıkıp, bunun hesabını sormayacak mı? İçinizde vicdanı sızlayan hiç vekil olmayacak mı? Yazıklar olsun.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.