YakınPlanTV

RUHANİ: ABD SAVAŞ İSTEMİYOR!

RUHANİ: ABD SAVAŞ İSTEMİYOR!
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
4 views
17 Şubat 2020 - 0:24
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Biz savaşa karşıyız, ABD’lilerin de savaş peşinde olmadığını düşünüyorum. Çünkü ABD’liler savaşın kendileri için ne zararlar doğuracağını biliyor” dedi.

Hasan Ruhani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Ruhani, Basra Körfezi’ndeki olası bir savaşın herkesin zararına olacağını belirterek, “Bölge ülkeleri, sürekli olarak ABD’yi savaş konusunda uyarmışlardır. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve birkaç ülke daha ABD’yi bölgede olası bir savaştan uzak tutmuşlardır. Bölgedeki bir savaş, herkesin zararınadır. İran, BAE, Bahreyn, Katar ve Kuveyt fark etmez, herkes bundan zarar görür. Hiçbir ülke savaştan yarar sağlamaz” ifadelerini kullandı.

“TRUMP SEÇİM DERDİNDE”

Basra Körfezi’nin ağzında bulunan ülkelerin olası bir savaştan büyük zarar göreceğini savunan Ruhani, “Biz savaşa karşıyız, ABD’lilerin de savaş peşinde olmadığını düşünüyorum. Çünkü ABD’liler savaşın kendileri için ne zararlar doğuracağını biliyor. Sayın Trump da seçimde kazanmanın peşindedir. Tüm politikaları da buna göre yürütüyor. Trump, savaşın seçimlerde kazanma şansını ortadan kaldıracağını biliyor” diye konuştu.

İran ile BAE arasında gizli müzakerelerin yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili Ruhani, “BAE ile müzakerelerimiz hiçbir zaman kopmadı, hem istihbarat servisleri hem de yetkililer vasıtasıyla devam etmiştir” dedi.

“AB ÇÖZÜM BULMALI”

Ruhani, nükleer anlaşmada İhtilaf Çözüm Mekanizmasının işletilmesi ve İran dosyasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşınmasıyla ilgili ise kısa vadede böyle bir şeyin olmayacağını ve AB yetkililerinin bu yöndeki girişimlerini belirsiz bir süreye kadar ertelediklerini ilettiklerini aktardı.

“ABD çekildi, biz de mütekabiliyete göre 5 aşamada taahhütlerimizi düşürdük” diyen Ruhani, sözlerine şunları ekledi:

“Nükleer anlaşmaya bağlı değiliz ve ajans çerçevesinde hareket ediyoruz. AB ülkelerinin bir çözüm yolu bulmasını ümit ediyoruz, ikimizin de nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını diliyorum.”

“MÜZAKERE ZOR”

Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmeden ve yaptırımları sona erdirmeden müzakerenin mümkün olmadığını yineleyerek, şöyle devam etti:

“Şartlarımız ağır olmasına rağmen bu sene, önceki seneye göre daha iyi geçti. ABD yaptırımlarını aştık. Hiçbir zaman zayıf bir şekilde müzakere masasına oturmayacağız. Biz sonunda düşmanı müzakere masasına oturmaya mecbur bırakacağız, onlar 2013’te müzakere masasına geldi. Şimdi de öyle olacak.”

“İran tarihinde ilk defa petrolsüz ekonomiyi deniyoruz”

Enerji, petrol, gaz, elektrik, su, tarım, turizm, bilim şirketleri, maden, sanayi, hizmet, eğitim, sağlık alanında önceki yıllara göre daha iyi bir durumda bulunduklarını belirten Ruhani, “Yaptırımlara rağmen, İran tarihinde ilk defa petrolsüz ekonomiyi deniyoruz. İran’da hiçbir hükümet, petrolsüz ekonomiyi denememiştir. Biz, 2018 ve 2019’da bunu denedik ve ülkenin petrolsüz de idare edilebileceğini gördük. Bu biraz yavaş olabilir fakat mümkün” diye konuştu.

Ruhani, hükümetin benzin artışından elde edilen gelirin, 1 riyaline bile dokunmadan, belirlenen 60 milyon vatandaşa dağıttığını kaydederek, protestolarda hayatını kaybedenlerle ilgili yabancı basında çıkan sayıların doğru olmadığını savundu.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.