YakınPlanTV

YOLSUZLUK NEDENİYLE KIZILAY’A BAĞIŞ KESİLDİ!

YOLSUZLUK NEDENİYLE KIZILAY’A BAĞIŞ KESİLDİ!
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
15 views
14 Şubat 2020 - 11:54
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden TÜGEV  ve ENSAR Vakfı ortak kuruluşu olan TÜRKEN’e yaptığı 8 milyon dolar bağışın vergi kaçırmak olduğunu söyledi. Kuşoğlu olayın ardından Kızılay’a yapılan bağışların bıçak gibi kesildiğini belirterek “maddi bağışı bırakın kan bağışı bile çok düştü” dedi.

CHP’nin TBMM Başkanlığına verdiği Araştırma önergesinin görüşülmesi sırasında konuşan Kuşoğlu “ hukukumuza göre her firmanın bağış yapma hakkı, yetkisi vardır. Yaptığı bağış “kanunen kabul edilmeyen gider” sayılır ve vergiden düşülmez, normalde böyledir. Fakat “kamuya yararlı dernek ve vakıf” statüsünde olan dernek ve vakıflara bağış yapıldığı zaman kazancın yüzde 5’i tutarında indirim konusu yapılabilir. Yalnız, Kızılay ve Yeşilay’a  bağış yapıldığında Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10’uncu maddesine göre, tümüyle yani yüzde 100 oranında indirim konusu yapılabilir. Başkentgaz’ın bu bağıştan dolayı 30 milyon liranın üzerinde bir kazancı vergiden indirilmiş” dedi.

Vergi avantajının Kızılay üzerinden sağlandığını kaydeden Kuşoğlu şöyle devam etti:

“Avantaj sağlandıktan sonra bağışın bir başka vakfa aktarılması, şartlı bağış gibi görünüyor ama kanuna aykırı, hukuka aykırı, ahlaka aykırı bağış yapılamaz, şartlı bağış yapılamaz. Böyle bir durum söz konusu olmuş ve bu durum aynı zamanda muvazaa teşkil ediyor. Yani gerçek işlemi, vergi indirimini perdelemişler, yoksa onu göstermemeye çalışmışlar böyle bir durum söz konusu. Kızılay bir kamu kuruluşu olarak vergi kaçakçılığına aracılık etmiş. Yani devlet itibarıyla oynanmış, Vergi çok kaçırılıyor, her ülkede kaçırılıyor ama bir devlet kurumunun vergi kaçakçılığına aracılık etmesi, böyle bir organizasyonun içerisinde bulunması affedilecek bir olay değil.

Öğrenciler bile harçlıklarından artırdıkları paraları Kızılay’a yardım olarak veriyorlardı şimdi kan bağışı yapılmıyor. Ayrıca, BAŞKENTGAZ Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, altyapı gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsü kazanmış, bununla ilgili konunun SPK mevzuatı yönünden araştırılması lazım. Konu bir suç teşkil ettiği için vergi dışında Ceza Kanunu yönünden araştırılması lazım.

sg

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.