YakınPlanTV

TRT BAŞARISIZLIĞINI YASAKLA ÖRTÜYOR

TRT BAŞARISIZLIĞINI YASAKLA ÖRTÜYOR
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
7 views
14 Şubat 2020 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi 1992 yılından beri yapılan televizyon izlenme ölçümlerinin TRT’nin isteği doğrultusunda yasaklandığını iddia etti. İlgezdi 2018 Ağustos ayından itibaren reyting ölçümleri yayınlanmıyor. Bu yasağın arkasında  izlenme oranı oldukça düşük olan TRT var.TRT başarısızlığını gizlemek için reytinglerin yayınlanmasını yasaklattı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, reyting ölçümlerinin ağustos 2018’e kadar tüm medya sitelerinde ilk yüz program olarak yayınlandığını hatırlatarak, TİAK’ın yasak kararının arkasında TRT’nin olduğu iddialasın Meclis’e taşıdı.

CHP’li İlgezdi, reyting ölçümlerini yaptıran TİAK’ın yönetiminde Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve televizyon kanalı yöneticilerin olduğunu ifade ederek, “Alınan reyting yasaklama kararının arkasında hep reklam dernekleri olduğu düşünülmüştü ancak, dev bir bütçeyi kontrol eden TRT’nin reyting sıralamasında ilk yüze 10 program dahi sokamadığı için bu kararı aldığı iddiaları ortaya çıktı” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin baskısı ile alınan kararın iyi yayıncılık yapan özel kanallar için haksızlık olduğunu belirterek “İlk yüz program arasına 15-20 program sokan bir özel kanal artık bunu ilan edemiyor. TRT’nin ilk yüz program arasında ancak son sıralarda yer alan 9 programı bulunuyor. Dolayısıyla kötü ve tarafsız yayıncılığını da gizlemiş oluyor” diye konuştu.

İlgezdi “Dev bütçeli, astronomik rakamlara dış yapımlar yaptıran TRT 9 programla ilk yüze girerken,  sadece tekrar dizileri yayınlayan bir kanalın dahi ilk yüzde 6 programının olması bu kararın arkasında yatan gerekçenin nedenlerinden sadece biridir. ABD ve Avrupa’da televizyon ve radyoların reyting ölçümlerine rahatlıkla ulaşılabiliyor.Türkiye’de ise bu yasak halkın haber alma bilgilenme özgürlüğünün önünde engeldir. dedi.

TRT’nin eskiden toplum tarafından en güvenilir yayıncı olarak kabul edildiğini söyleyen İlgezdi, “Bugün TRT güvenirliğini yitirdiği gibi içinin boşaltıldığı görünmesin diye reytinglerin açıklanmasını da yasaklatıyor” diye konuştu.  

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.