YakınPlanTV

SURİYE İLE SAVAŞA MI GİRİYORUZ?

SURİYE İLE SAVAŞA MI GİRİYORUZ?
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
21 views
12 Şubat 2020 - 21:44
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İdlib’de 14 Türk askerinin Suriye ordusu tarafından şehit edilmesiyle başlayan gerginlik iki ülkeyi savaş noktasına getirdi.

Suriye dışişleri bakanlığının “topraklarımızdaki işgalciler çekilsin” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gözlem bölgelerinden çekilmeyeceklerini ve gerekirse Suriye ordusunu vuracaklarını açıklaması bunalımın boyutunu gözler önüne serdi.

ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye’yi ziyareti ve “Türkiye’nin İdlib’de kendini savunma hakkı var” açıklaması “Türkiyle Suriye’yi vuracak” biçiminde değerlendirildi.

Jeffrey’in açıklamasından sonra Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanı Fahrettin Altun’un “Yüz binlerce sivilin sınırlarımıza akın etmesine izin veremeyiz ve vermeyeceğiz. Anlaşmalarımız gereğince mevkidaşlarımızla hareket etme noktasında fazlasıyla sabırlı davrandık. Çatışmasızlık bölgelerine dair anlaşma görmezden geliniyor ve rejim şimdi de bizim askerlerimizi hedef alıyor. Biz boş sözlere değil sahadaki duruma göre hareket ediyoruz. Soçi mutabakatı kapsamında şubat ayının sonuna kadar rejimi İdlib’deki gözlem noktalarımızın dışına çıkarmaya kararlıyız. Bunun gerçekleştirilmesi için de havadan ve karadan askeri gücümüzü harekete geçireceğiz. Hiçbir saldırıya müsamaha göstermeyeceğiz.” açıklaması durumun ciddiyeti açısındran önemli.

Bu açıklamanın ardından Rus medyası Türkiye’nin Suriye’ye savaş açabileceğini yazdı. arkasından da Ankara’da bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, NTV’ye verdiği özel röportajda “Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip” dedi. Jeffrey’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– Suriye ve Libya’da ortak jeostratejik amaçlarımız var.

– Türkiye insani felaketle tek başına mücadele edemez.

– Bölgede savaş olacağını düşünmüyorum.

– Türkiye’nin İdlib’deki meşru çıkarlarını destekliyoruz.

– Türk askeri İdlib’de kendini savunma hakkına sahip.

– ABD’nin Suriye’deki tavrı çelişkili değil.

– YPG, Barış Pınarı Harekat Bölgesi’nden çekildi.

Rus medyasının iddiasına göre Türkiye en geç 5 gün içinde Suriye’ye girecek!

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.