YakınPlanTV

KKTC’DE “SAĞCI” TATAR MI, “SOLCU” AKINCI MI KAZANACAK?

KKTC’DE “SAĞCI” TATAR MI, “SOLCU” AKINCI MI KAZANACAK?
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yaşar Önel
Yaşar Önel( onelyasar@hotmail.com )
26 views
12 Şubat 2020 - 15:14
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seçimlerine, her dönemde olduğu gibi yine müdahil oldu ve 26 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, iki ülkenin en tepe yönetimleri arasındaki ilişkiler kopma noktasına geldi.

Bu kez, gerilimin nedeni olarak, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, 6 Şubat’ta, The Guardian gazetesine verdiği röportaj gösterildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ana vatan-yavru vatan” tanımlamasına katılmayan Akıncı, iki ülke arasında ilişkilerin “bağımsız ve kardeşçe” olmasını istedi. KKTC’nin, Türkiye’ye ekonomik bağımlılığını azaltması gerektiğini kaydeden Akıncı, bunun için de Güney Kıbrıs’ın desteğine ihtiyacı olduğunu savundu. Akıncı, Hatay Cumhuriyeti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfta bulunarak, “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” dedi.

Akıcı’nın ifadeleri, Türkiye ile KKTC arasında fırtınalar kopardı. Karşılıklı demeçler, açıklamalar hatta hakaretler birbirini kovaladı.

PEKİ, İŞİN ASLI NEDİR?

İşin aslı, Türkiye’nin, İsrail başta olmak üzere, Suriye, Mısır, Libya gibi Doğu Akdeniz’e sınırı olan ülkelerle ilişkilerinin “savaş aşamasına” gelmesi ve özellikle son yıllarda, doğalgaz aramaları nedeniyle KKTC’nin siyasi ve ekonomik stratejik öneminin artması.

AKINCI “FEDERASYON”, TATAR “KONFEDERASYON” SAVUNUYOR

KKTC’de, “sol” seçmenin desteklediği Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs meselesinin, siyasi eşitlik temelinde kurulacak iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon temelinde çözüleceğini savunuyor.

“Sağ” seçmenden oy alan Başbakan Ersin Tatar ise 50 yıldır tartışılan federasyon modelinin bir umut olmaktan çıktığını savunarak,  Avrupa Birliği çatısı altında iki ayrı devlet veya konfederasyon modelini destekliyor.

TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ TATAR’A

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 18 Kasım 2019’da, Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlendiği, “Kıbrıs’ta Son Söz” panelinde, “Kıbrıs’ta iki eşit halk vardır. Kıbrıs Türk halkı, Türkiye ile birlikte yürümeye devam edecektir. Bazı çevreler, federal temelde bir çözümde, Kıbrıs Türk’ünü Türkiye’den koparmaya çalışmakta. Biz böyle bir oyuna gelmeyeceğiz” sözleri, gerilimin işaret fişeğiydi.

Tatar’ın, “Federasyon istiyor” diyerek, eleştiri oklarını yönelttiği isim Akıncı idi. Bu gelişmelerden sonra Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Tatar’ı destekleme kararı aldı. Akıncı ise siyasi paradigmasını, “1974 Barış Harekatı’nı çoktan unutmuş, o günleri masal gibi dinleyen ve Türkiye’yi Ada’da istemeyen yeni nesil seçmen” üzerine kurdu.

“YES BE ANNEM”CİLER KAZANABİLİR Mİ?

KKTC’de, 1974’ten bu yana yapılan seçimlerin belki en önemlisi, Annan Planı halk oylamasıdır. Adını, dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan alan plan, “Kıbrıs Adası’nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini, devlet başkanlığı ile başbakanlığın 10 ayda bir Türkler ve Rumlar arasında el değiştirmesini” öneriyordu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, planı savundu ve seçmenlerinden kabul oyu kullanmalarını istedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise planın KKTC’nin sonu olacağını ileri sürerek, reddedilmesi gerektiğini savundu. Denktaş’a karşı, genç seçmen, “Yes be annem” pankartları açtı ve referandum bu slogan ile özdeşleşti.

25 Nisan 2004’te, sandık başına giden Türk tarafı yüzde 64,91 kabul, Rum tarafı yüzde 75,38’i hayır oyu kullandı. Seçmen, liderlerin istediklerinin tam tersine oy verdi, plan hayata geçirilemedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi, 20. yüzyılın son çeyreğini yaşayan “ebeveynler” ile 21. Yüzyılda dünyaya gözlerini açan “çocuklar” arasında geçecek. Yüzde 65 dolayında oya sahip “Yes be annem”ciler, Akıncı’ya seçimi kazandırırsa, hiç şaşmamak gerekir.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.