YakınPlanTV

SÖZLERİNİN ARKASINDAYMIŞ! “KIBRIS TÜRK’TÜR TÜRK KALACAK” 1950’LERİN…

SÖZLERİNİN ARKASINDAYMIŞ! “KIBRIS TÜRK’TÜR TÜRK KALACAK” 1950’LERİN…
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
51 views
09 Şubat 2020 - 16:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, büyük tepki çeken, Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla bağımlı hale gelinirse ‘Ankara tarafından yutulabileceğini’ ve defacto Türkiye iline dönüşebileceği sözlerinin arkasında olduğunu açıkladı.  

İngiliz gazetesinin ‘Kırım tarzı ilhak ihtimali’ sorusunu ‘korkunç’ diye yanıtlayan ve ‘Türkiye’nin kendi çıkarlarına aykırı’ diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu belirtmişti.

Tepkilerin yükselmesi üzerine açıklama yapan Akıncı, düşüncelerinde ısrar etti. Akıncı’nın açıklaması şöyle:

KIBRIS TÜRK HALKI İSTEMİYOR: Mesele hiç karmaşık değil, nettir: Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir oranda Rum tarafına azınlık olmayı ya da Türkiye’ye sürekli bağımlılık ilişkisi içinde yaşamayı istemiyor. Kendi kendini yöneten, kendi kendine yeten, kendi kurumlarında gerçek manada söz sahibi olan bir yapıyı özlüyor. Elbette özellikle ekonomi ve diğer alanlarda başarmamız gerekenler olduğu da kuşkusuzdur. 
 
EVET, KORKUNÇ OLUR: Evet, Kırım benzeri bir ilhak senaryosunun korkunç olduğunu ve bunun Kıbrıs Türklerinin olduğu gibi, Türkiye’nin de yararına bir gelişme olmayacağını belirttim. KKTC’yi asıl ortadan kaldıracak senaryo da budur. İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur.
 
“KIBRIS TÜRKTÜR TÜRK KALACAK” SİYASETİ 1950’LERİN SLOGANI: “Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacaktır” siyaseti 1950’lerin sloganıdır. Gerçek durumla ilişkisi yoktur. Kıbrıs’ta yaşayan farklı toplumlar vardır ve barış içinde yaşayacakları federal bir düzen arayışı sürmektedir.
 
Kıbrıs Türk halkı Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokratik, hoşgörü ve barış kültürünü içselleştirmiş bir halk olarak çağdaş Avrupa değerlerinde bir yaşam için mücadelesini sürdürmek istiyor. Bu mücadeleye ancak saygı duyulur, saldırı yapılmaz.”
 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.