YakınPlanTV

KİLOMETRELERCE ‘KANALA GEÇİT YOK’ ZİNCİRİ OLUŞTU

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KİLOMETRELERCE ‘KANALA GEÇİT YOK’ ZİNCİRİ OLUŞTU
51 views
12 Ocak 2020 - 12:17
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İstanbul’u Kanal İstanbul projesine ‘Hayır’ demek üzere Küçükçekmece Gölü etrafında insan zinciri oluşturma çağrısında bulundu. Çağrıya katılan yüzlerce insan Küçükçekmece Gölü kenarında buluşarak elele tutuşup insan zinciri oluşturdu.

Kanal İstanbul’a karşı yaklaşık 120’den fazla kurum ve bireylerin bir araya gelerek oluşturduğu Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından yapılan insan zinciri oluşturma çağrısına yüzlerce İstanbullu destek verdi. Küçükçekmece Gölü kenarında buluşan insanlar taşıdıkları pankart ve dövizlerle Kanal İstanbul projesine tepkilerini dile getirdi. 

İnsan zincirine katılan vatandaşların “Kanal’a değil, eğitime yatırım” sloganları ile tepkilerini dile getirdi.

İnsan Ziniri Eyleminde Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyon’u adına basın metnini okuyan Seda Ersoy, yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

“Katıl Kanal İstanbul’u durduralım, Küçükçekmece’yi, Avcıları kurtaralım!

Bir yıkım projesi olan ‘Kanal İstanbul’, Marmara Bölgesi’ne olduğu kadar Karadeniz’e ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de zarar verecek. Ancak bugün etrafında toplandığımız Küçükçekmece Lagünü ve çevresi için bu etkiyi sadece zararlı diye ifade etmek çok hafif kalır. Küçükçekmece’de, Avcılar’da, Başakşehir’dei Firuzköyde, Kayabaşı’nda ve kanalın yapılacağı bölgede yaşayan yurttaşların Kanal İstanbul’a itiraz etmek, yapamazsınız, durun demek için herkesten çok daha fazla sebepleri var.

Kanal istanbul ile;

Küçükçekmece, Avcılar ve kanalın çevresinde kalacak diğer yerlerde yaşayanlar; her an deprem riski ile, yeraltına karışacak denizsuyunun kayganlaştıracağı zeminde yıkım riski ile yaşamaya mahkum olacak.

İstanbul’da beklenen büyük deprem her an gerçekleşebilir. Bilim insanlarına göre olası depremde Kanal’ın Marmara ağzı 9-10 şiddetinde etkilenecek ve ciddi hasar görecek. Marmara Ağzı denilen yer Avcılar ve Küçükçekmece’dir. 17 Ağustos depreminde İstanbul’un en çok zarar gören bu ilçeleri için Kanal Projesi, yaşanacak yeni depremlerle haritadan tamamen silinmek, binlerce insanın yaşamını yitirmesi demektir.

Tarım arazilerine ve evlere el konacak, halkın elinden yaşam alanları zorla alınacak

ÇED raporuna göre Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kullanılarak uygulama yapılacak. Halkın elinden, arazilerinin yüzde 45’i hukuksuzca alınacak. Şimdiden acele kamulaştırma bedeli için rayiç bedel ödenmeyecektir kararını çıkaranların niyeti açıktır; bölge halkının ev ve arazilerine acele kamulaştırma ile el konacaktır.

Küçükçekmece, Avcılar, Kanalın çevre çeperinde tüm yaşam susuz bırakacak!

Proje ile birlikte istanbul’un su ihtiyacının yüzde 28.89’unu karşılayan Sazlıdere Barajı ve Durusu (Terkos Gölü), Küçükçekmece Lagünü ve yeraltı suları ile birlikte tuzlanacak, ekolojik yapıları tamamen değişecek. Başta Küçükçekmece, Avcılar, Firüzköy, Kayabaşı halkı olmak üzere İstanbul ve Trakya’da yaşayan halklar susuz kalacak . Küçükçekmece Lagün havzasında yaşayan tüm canlılar için yaşam, yaşam alanları ile birlikte yok olacak.

Sokaklarda çocuklarımız güvende olmayacak!

Üçüncü Havalimanı inşaatının en yoğun olduğu 2018 yılında hafriyat kamyonlarının çarpması ile 253 kişi hayatını kaybetti. Proje hayata geçerse 7 yıl boyunca İstanbul trafiğine günlük 10 bin dev hafriyat kamyonu katılacak. Bu kamyonlar Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir, Arnavutköy hattında yol alacaklar.
Yollarda güvenle yürünemeyecek, çocuklar oynayamayacak. Okula, bakkala, gitmek kaza ile yüz yüze yaşamak haline dönüşecek.

Her gün her saat zehir soluyacağız

Kazılar, patlatmalar başlar başlamaz en az 7 yıl boyunca bütün bölge inşaat alanı haline gelecek. Hepimiz içinde asbestten, kadmiyum a kadar barındıran partikülleri soluyacağız.

Yakınlarımızı, arkadaşımızı, çocuğumuzu kaybetmenin bedelini yaşamak zorunda değiliz. Hastalıklara mahkum olmak zorunda değiliz. Zehir solumaya, zehirlenmeye razı olmayacağız.

Kıyamadığımız hayvanların idam emridir; Kanal istanbul

Bizler bu topraklarda yaşayanlar; ekoloji mücadelesi verenler, İstanbul’lular hayvanları, canlıları, ağaçları kendimizden daha fazla severiz, koruruz. Gezi’de ağacına dokundurmayan, Hevsel’de binlerce yıl biriken ekoloji belleğini korumak için sokaklara dökülen, yaz kış sokaklara kediler, köpekler için su koyan insandır İstanbullu.

Küçükçekmece Lagünü, onu besleyen orman ekosistemi bu proje ile yok olurken, oradan beslenen, orada barınan, orada üreyen en az 124 kuş türünün, su samurlarının yok olacağı, yüzlerce balığın üreyemeyeceği söyleniyor. Buna göz yumacak mıyız?

Anılarımız, İstanbul kentinin belleği yok olacak

Proje ile birlikte Küçükçekmece Lagün havzasında olan Bathenoa Antik Kenti, İstanbul’daki ilk yerleşmelerden biri olan Yarımburgaz Mağaraları ve henüz gün yüzüne çıkarılmayan yüzlerce uygarlık izi, kültürel varlıklar proje tarafından yutulacak. Kentin belleği ile birlikte büyüdüğümüz sokaklar, evler, parklar yok olacak. Dün bizim yaşadığımız Küçükçekmece, Avcılar yarın parayı bastıranının keyif yaptığı Katar İstanbul’a dönüşecek.

Vazgeçmeyeceğiz;
Bu projeyi durduracağız.
İstanbullular birleşecek ve bunu başaracağız.

Yaşama, doğaya, çocuklarına sahip çıkan bütün İstanbullulara sesleniyoruz.
Katıl durduralım İstanbul’u birlikte kurtaralım!” ifadelerini kullandı.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.