YakınPlanTV

SAYIŞTAY RAPORUNDA DUDAK UÇUKLATAN ‘SAĞLIK’SIZ İDDİALAR

SAYIŞTAY RAPORUNDA DUDAK UÇUKLATAN ‘SAĞLIK’SIZ İDDİALAR
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
63 views
11 Ocak 2020 - 8:58
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sağlık, Türkiye’de hep tartışılan konuların başında gelir. 2018 yılı SGK Sayıştay Denetim Raporuna yansıyan bulgular yine tartışma yarattı. Raporda dudak uçuklatan yolsuzluk iddiaları yer alıyor.

Raporda yer verilen bulgulara göre;

-Bir hastanın aynı gün içinde 10 ayrı branşta muayene kaydının olduğu, -Ölü oldukları halde 411 kişiyi muayene edip 956.166,71 TL’lik ilaç verildiği, -Raporlu olan ve iş göremezlik ödeneği verilen doktorlara raporlu oldukları dönemde ameliyat yapılmış gibi gösterildiği (2.634.261,96 TL), -Yatarak tedavi olan doktorun aynı gün ameliyata girdi gibi göstererek Kuruma fatura kesildiği (3.742.847,46 TL), -Baş ağrısıyla giriş yapan hastaya doğum yaptırılmış gibi gösterildiği ve doğumun parası ödendiği, -Vertigo veya üst solunum yolları enfeksiyonu tanısı konulan hasta için sezaryenle doğum ödemesi yapıldığı, kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan bilgilerde doğum yapıldığına ilişkin bir bilgi ya da nüfus verisi olmadığı anlaşılmıştır.

MALZEME YOLSUZLUĞU

Sağlık hizmet sunucularınca yapılan bazı işlemlerde ise ameliyatlarda kullanılan malzeme miktarları ile Kuruma faturalandırılan miktarlar arasında büyük farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Örneğin;

-Ortopedi ve Travmatoloji branşında ameliyat bilgilerinde bir hasta için 1 adet Femoral Stem kullanıldığı belirtilmiş olmasına rağmen faturalandırılan sayının 48 adet olduğu ve malzeme bedeli olarak 106.000 TL faturalandırıldığı, -Yine başka bir örnekte bir hasta için 2 adet diz primer tibial komponent kullanıldığı belirtilmiş olmasına rağmen 48 adet malzemenin 66.000 TL olarak Kuruma faturalandırıldığı tespit edilmiştir. -Verilerinin incelenmesi neticesinde kamu hastanelerinin tabi olduğu -“global bütçe” sisteminin amacına aykırı olarak Onkolojik PET işlemlerinin özel sağlık hizmet sunucuları üzerinden ayrıca faturalandırıldığı da tespit edilmiştir.

ÖZELLER DE İŞİN İÇİNDE

Ayrıca özel sağlık kuruluşlarınca yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemlerinin faturalandırılmasında SUT (Sağlık Uygulama Tebliği)’ta belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmiştir. SUT’un fizik tedavi ve rehabilitasyon seanslarına ilişkin yukarıda yer verilen kurallar özel sağlık hizmet sunucuları için geçerli olmasına karşılık, vakıf üniversiteleri dahil, devlet üniversiteleri ve devlet hastanelerinin bu kapsamda yapmış olduğu işlemlere ilişkin veriler incelendiğinde; bir uzman hekim ve iki fizyoterapist için en az 60 dakika olması koşuluyla, günlük en fazla 16 olması gereken A grubu işlem sayısının bazı sağlık tesislerinde bir gün içerinde 300’e kadar çıktığı, hatta bazı günlerde muayene sayıları hariç 500 e varan A, B, C, D grubu işlemin Kuruma faturalandırıldığı görülmüş ve bu kapsamdaki işlem sayısı 322.444 adet olduğu tespit edilmiştir.

Bunların yanı sıra fakoemülsifikasyon (Katarakt ameliyatlarında uygulanan yöntem) işlemlerinde günlük kotaların kontrolünde doktor çalışma saatlerinin dikkate alınmaması, sigorta şirketinden kaynaklanan alacağın tahsil edilememesi gibi birçok usulsüzlük tespit edilmiştir.

Sağlık’ta ortaya çıkarılan yolsuzluklar, Şanlıurfa Milletvekili  Ömer Öcalan tarafından TBMM’ye de taşındı. Verilen soru önergesinde, “Sayıştay Rapordaki tespitlere ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?” diye soruldu.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.