YakınPlanTV

SÖZLEŞMELİ SANATÇILARA BİR PARMAK BAL!

SÖZLEŞMELİ SANATÇILARA BİR PARMAK BAL!
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
91 views
26 Aralık 2019 - 12:20
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalışan sanatçıların durumunda iyileştirme yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, sanatçılarla ilgili kamuoyuna da yansıyan sıkıntıları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirterek Devletin her kademesinde mevcut bürokratik sorunları da adım adım çözüme kavuşturmaya başladık. “Hiçbir statüsü olmadan, yevmiye ile görev yapan sanatçılarımız ve teknik çalışanlarımız, artık Bakanlık olarak bizim sözleşmeli personelimizdir. Hepsinin iş güvenliği endişesi giderilmiş, çalışma hayatları devletimizin güvencesi altına alınmıştır. Bu kapsamda maaşlarında da ciddi bir iyileştirmeye gidilmiştir. Aynı zamanda sağlanan bu yeni statüleri ile birlikte ücretli izin hakkı da sağlanarak, genel çerçevede mevcut büyük sıkıntılar artık geride bırakılmıştır” dedi.

Değişikli iyi niyetli ama yeterli görmeyen sözleşmeli sanatçılar ise “maaşlarımızda az da oyla bir iyileştirme söz konusu. ayrıca, 12 ay sözleşmeli personel olarak çalışacağız. İzin günlerimizde de yevmiyemiz devam edecek. Bunlar olumlu adım. Ancak, bizim beklentimiz kadroydu” diye konuştular.

Mesleğe yeni başlayan 20’li yaşlardaki bir sanatçı için düzenlemenin iyi olduğuna dikkat çeken sanatçılar “Biz yıllık sözleşme yapıyoruz. 30 yaşını aşmış bir balet veya dansçıya ‘artık yaşlandınız. Sizinle çalışmak istemiyoruz’ derlerse ne yapacağız. 35 yaşından sonra o sanatçı ne iş yapacak” diye sordu.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.