YakınPlanTV

KANALI BIRAK ŞANLIURFA’YA BAK!

KANALI BIRAK ŞANLIURFA’YA BAK!
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
112 views
26 Aralık 2019 - 9:43
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu çağda bu görüntü olur mu demeyin oluyor… Su sıkıntısı yaşayan Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Güvencin Mahallesinde 190 TL karşılığında belediye tankerinden açık su alan mahalle halkı bu suyu önce kuyuya boşaltıyor. Daha sonra kuyudaki su bidonlara doldurularak eşeklerle eve taşınıyor.
 

Konuyu soru önergesi haline getiren Mahmut Tanal’a yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin köydeki su sorununu kendilerine bildirmediğini ve çözüm için talepte bulunmadığını öne sürdü. Pakdemirli, “Siverek İlçesine bağlı olan Güvercin Mahallesi’nde içme suyu sıkıntısı yaşandığına yönelik ilgili Belediye Başkanlığı’nca bir talep olmamıştır” dedi.

BELEDİYE 190 TL’YE TANKERLE SU BOŞALTIYOR


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü tankerinden etrafı çevrilmiş açık bir alana su boşaltılmasına ve kadınların kışın kuyuda biriken kar suyunu eşeklerle evlerine taşıdığına ilişkin görüntüleri Twitter hesabından paylaşan Tanal, tepkisini şöyle dile getirmişti:

“Şanlıurfa Siverek Güvercin Köyü’nde su sorunu bir türlü çözülemiyor. İçme suyu hattı yarım bırakılmış. Köylüler, tankeri 190 TL’den Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden su satın alıyor. Tanker suyu böyle boşaltıyor. Yazın Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden tankerle su satın alan Siverek Güvercin Köyü sakinleri, kışın da kuyuda biriken kar suyunu eşeklerle evlerine taşıyor. Emektar köy kadınlarının hali perişan! 2019 Türkiye’sinin geldiği nokta bu olmamalıydı.”

BAKAN BAKDEMİRLİ AKP’Lİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ SUÇLADI

Konuyu soru önergesi yoluyla da Meclis gündemine taşıyan CHP’li Mahmut Tanal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Güvercin Mahallesi’nin içme suyu sorununun neden çözülmediğini, projenin neden yarım bırakıldığını sormuştu.

Bakan Pakdemirli, soru önergesine verdiği yanıtta, “Bakanlığımız bağlı kuruluşu olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzce (DSİ) tarafından 1053 sayılı Kanun kapsamında belediye teşkilatlarının talep etmeleri halinde, nüfus kriterine bağlı olarak içme suyu projeleri (bütçe ve yatırım programında bulunması kaydıyla) inşaatları yapılmaktadır. Bu kapsamda Siverek İlçesine bağlı olan Güvercin Mahallesi’nde içme suyu sıkıntısı yaşandığına yönelik ilgili Belediye Başkanlığı’nca bir talep olmamıştır” dedi.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.