YakınPlanTV

ŞEHİR ESKİ, BAŞKAN YAŞLI, ANLAYIŞ YENİ

ŞEHİR ESKİ, BAŞKAN YAŞLI, ANLAYIŞ YENİ
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yaşar Önel
Yaşar Önel( onelyasar@hotmail.com )
178 views
16 Aralık 2019 - 11:16
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eskişehir ve yöresinin, M.Ö. 3000 yıllarına kadar varan, eski bir yerleşim yeri olduğu, “Eskişehir” isminin de bu nedenle verildiği kabul ediliyor.
Aile dostumuz Torun-Nesrin Dede çiftinin davetlisi olarak, cumartesi günü öğleden sonra Eskişehir’e gidip, pazar öğle saatlerinde döndük. 24 saate yakın kaldığımız Eskişehir ile ilgili görüşümüz:
“Şehir eski, başkan yaşlı ancak anlayış yeni. Eskişehir, çok güzel şehir.”

ANADOLU’NUN GÖBEĞİNDE BİR KENT

Eskişehir’i, uzun süredir, “Anadolu’nun göbeğinde, kent kimliğini yaratan ve tek başına var olan büyük bir şehir” olarak tanımlıyorum.
Ulaşım olanaklarının artması, Yüksek Hızlı Tren ile Ankara’dan bir saat 20 dakika, İstanbul’dan 2,5 saatte ulaşımın sağlanması, Eskişehir’e ilgiyi artırdı. Ancak, şehrin popülerliğinin artması ve çok fazla turizm geliri elde etmesi Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in göreve gelmesinden sonra hayata geçirdiği projeler sayesinde oldu.

EKONOMİSİ SÜREKLİ BÜYÜYOR

Ankara yönünden Eskişehir’e ulaştığınızda, devasa OSB’nin yanında, 2. OSB bölgesinde büyük iş makinelerinin harıl harıl yol açtığını, fabrika binalarının kurulduğunu görüyorsunuz. Ekonomik olarak belirli bir düzeyin üstüne çıkan, Türkiye çapında markalara ve irili ufaklı binlerce furmaya sahip olan şehir, yükselen yıldız durumunda.
Eskişehir, verimli ovaları ile de Türkiye’nin en önemli tahıl üretim merkezlerinden.
Belirli bir gelir düzeyinin üzerine sahip kişilerin yaşadığı şehirde, insanlar güler yüzlü, mutlu.

DÜNYADA TEK ÖRNEK, AÇIK ÖĞRETİM

Ülkelerin olduğu gibi şehirlerin kaderini değiştiren isimler vardır. Eskişehir için bu isim Yılmaz Büyükerşen olmuş. Büyükerşen, 8 Kasım 1937 doğumlu. 1982’de Anadolu Üniversitesi Rektörü olunca, ilk icraatlarından birisi, dünyada tek örnek açıköğretim fakültesinin kurmak olmuş. “Öğrencilerin okula gelmelerine gerek yok, uzaktan eğitim alabilirler, sınavda başarılı olanlara diplomaları verilir” düşüncesiyle, Türkiye’nin ilk Sinema ve Televizyon Okulu’nun kuruluşunu Eskişehir’de gerçekleştirip, uzaktan eğitimi başlatmış. Anadolu Üniversitesi’nin 32 bine yakın örgün eğitim alan öğrencisi varken, açık öğretim öğrenci sayısı 2 milyon 775 bin. Diğer üniversiteler borç batağında boğulurken, Açık Öğretim Fakültesi’nin kazandığı para, Anadolu Üniversitesi’nin Türkiye’nin en zengin üniversitesi haline getirdi Üniversite yönetimi, “O kadar çok paramız var ki, nereye harcayacağımızı şaşırıyoruz” diyormuş. Ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde, Türkiye’nin en modern öğrenci yerleşkesini meydana getirdi.
Büyükerşen, Eskişehir’de ikinci üniversite, Osman Gazi Üniversitesi’nin kurulmasına da öncülük etti. Eskişehir, Anadolu ve Osman Gazi üniversitelerinde de, 63 bine yakın öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

5 DÖNEMDİR BAŞKAN

Prof. Dr. Büyükerşen, 18 Nisan 1999 Seçimleri öncesinde, rektörlükten ayrıldı ve siyasete atıldı. Demokratik Sol Parti’den aday olarak oyların yüzde 44’ünü alan Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde, yüzde 45 oyla yeniden seçildi. 2009 , 2014 ve 31 Mart 2019’da, oyların yüzde 50’den fazlasını alarak, 5 kez başkan seçildi.
Uzmanlık konusu ekonomi olan Büyükerşen, sanata, özellikle heykel alanına ilgi duyuyor. Göreve başladıktan sonra, şehre, naif-entellüktüel-sanatçı insan imzasını atmış.

MÜZE DE TÜRKİYE’DE TEK ÖRNEK

Eskişehir’in müzeler cenneti olduğunu duymuştuk. Özellikle, uzun süredir Balmumu Heykel Müzesi’ni gezelim istedik.
Tarihi kent merkezi Odunpazarı’na gittiğinizde, ahşap konuklar ve müzelerle karşılaşıyorsunuz. Her zaman oluşan kuyruğa girip, ücret ödenek girilen müze, Prof. Büyükerşen imzasını taşıyan balmumu heykellere evsahipliği yapıyor. 19 Mayıs 2013 tarihinde kapılarını açan müze, Türkiye’deki ilk ve tek örnek.
Müzede, tarihi ve popüler, yerli-yabancı 160 kişinin balmumu heykeli bulunuyor. 5 bölümden oluşan müzenin A salonunda, Atatürk ve silah arkadaşları, Osmanlı padişahları ve cumhurbaşkanlarının balmumu heykelleri sergileniyor. B salonunda, işadamları, basınyayın, spor ve sanat dünyasından ünlülerin heykelleri, C salonunda, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi tarihi karakterlerin, D salonunda, yerli-yabancı siyasetçilerin balmumu heykelleri yer alıyor. E salonunda ise Büyükerşen’in eğitim hayatı, anıları ve ödüllerine yer verilmiş. Çıkış bölümünde ise hediyelik eşya satan küçük bir dükkan var.
Balmumu heykellerin hepsi, isim sahiplerine birebir benzemese de, içlerinde “sanki canlı” olanlar da bulunuyor. Erdal Özyağcılar’ın bir heykeli var, “sanki elini omzunuza atacak ve sohbete başlayacak” gibi.
Müzeyi gezmek 1 saat civarında sürüyor. Heykeller ile tek tek ilgilenirseniz ve bilgi almak isterseniz, süre, 2 saate kadar çıkabiliyor. Gelir, zihinsel engelli çıcukların ve kızların eğitiminde kullanılıyor.

MÜZELER CENNETİ

Odunpazarı tarihi kent merkezindeki Modern Müze, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, ETO Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Kurşunlu Hak Külliyesi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eğitim Karikatürleri Müzesi,İnönü Karargâh Binası ve Savaş Müzesi, Odunpazarı Belediye Cam Atölyeleri Müzesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Ahşap Eserler Müzesi, Eczacılık Müzesi başta olmak üzere Demiryolları Müzesi, Hava Müzesi, Eskişehirspor Müzesi ve Tülomsaş Müzesi (DEVRİM Otomobili), Eskişehir’in gezilecek yerlerinden.
Tarihi yapılar ve müzeler bölgesinden, yöresel ürün alışverişi yapmak imkanları da var.

PORSUK ÇAYI MI, SEN NEHRİ Mİ?

Yıllar önce, Eskişehir’e gittiğimde, “Porsuk Çayı, Sümerbank Basma Fabrikası’nda kullanılan renkte akar” deniliyordu. Fabrikada basma için kullanılan boyaların artığı Porsuk Çayı’na akıtılırmış. Bu nedenle, Porsuk Çayı’nın rengi, o gün kullanılan boyaya göre değişir, bir gün mavi akan çay, ertesi gün kırmızıya boyanırmış.
Basma fabrikasının atık boyalarını Porsuk Çayı’na boşaltmasının önüne geçilmiş. Şehir içinde 12 kilometre akan çayın yatağı düzenlenerek, şehrin en önemli görsel ve yaşam alanları ortaya çıkartılmış. Çayın üzerinde, mimarı projeleri tamamen farklı, sanatsal ve görsel değeri olan 100’e yakın köprü yapılmış. Özellikle şehir merkezindeki alanda, Porsuk Çayı kenarında yaşam alanları oluşturulmuş, Çay üzerinde yapılan çok sayıda kafe-restoran türü işletmeler açılmış. Porsuk üzerinde yapılan bentler ile suyun akış hızı düşürülmüş. Böylece, gondol ve bot-tekne ulaşımı yapılır hale getirilmiş. Kendinizi Venedik’te ya da Amsterdam’a hissedebilirsiniz. Porsuk Çayı kenarında otururken de, Paris’te Sen Nehri kenarındaymış gibi oluyorsunuz.
Ünlü Hamam Yolu Caddesi üzerinde bulunan termal hamamlar ve otelcilik de kentte turizmi çeşitlendirmiş.
Bu çabaların, şehrin güzelliğinin yanı sıra turizme çok büyük katkısı olmuş.
Son 10 yıllık süreçte konaklama tesisi ve yatak kapasitesi hızla artıran Eskişehir’de turizm işletme belgeli otel sayısı 26’ya ulaşmış. Eskişehir, geçen yıl 206 bin ziyaretçi ağırlamış.
Sözün özü; İşbilir, kenti için kafa yoran, projeler üreten Belediye Başkanı’nın işbaşında olduğu Eskişehir; ekonomi, eğitim, kültür ve sanat hayatı güçlü, mutlu insanların yaşadığı bir şehir.
Eskişehir, çok güzel bir şehir.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.