YakınPlanTV

ÇIRAY: NATO ZİRVESİ TÜRKİYE İÇİN FİYASKO OLDU

ÇIRAY: NATO ZİRVESİ TÜRKİYE İÇİN FİYASKO OLDU
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
115 views
05 Aralık 2019 - 11:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İYİ Parti Güvenlik’ten sorumlu Başkan Aytun Çıray NATO’nun 70. Yılı vesilesiyle Londra’da üye devlet ve hükümet başkanlarının bir araya getiren NATO Zirvesi’nin Türkiye için tam bir fiyasko olduğunu söyledi.

Türkiye’nin başarısızlığının temel nedeninin Bunun en temel nedeninin dış politkika anlayışından kaynaklandığını anlatan Çıray “NATO’nun 70. Yılı vesilesiyle yapılan Zirvede önem taşıyan başlıca husus ortak bir bildiri yayınlanabilmesiydi. Çünkü, dünyanın içine girdiği yeni süreçte ittifakın üyeleri NATO’ya verilecek katkıların niteliği ve ölçeği konusunda farklı düşünüyorlardı. NATO üyesi Baltık ülkelerinin Rusya tehdidine karşı yeni bir konseptle savunma planı, bu toplantının en önemli gündemiydi.

Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı, daha NATO Zirvesine gitmeden önce Türkiye’de YPG-PYD’nin NATO tarafından terör örgütü olarak tanınmadığı takdirde, Baltık Ülkeleri için hazırlanan savunma planını veto edeceklerini sert bir dille ilan ettiler. Ancak YPG/PYD’nin bırakın NATO üyesi ülkeler tarafından terör örgütü olarak tanımlanmalarını… Tartışma masasına bile gelmediği NATO yetkililerince açıklandı” dedi.


Çıray şöyle devam etti:

Yani ne olduysa oldu, Sayın Cumhurbaşkanı Trump tarafından hep olageldiği üzere ikili görüşmeler esnasında bir şekilde ikna edildi. NATO’nun Baltık Ülkeleriyle ilgili savunma planı oybirliği ile geçti ve bizimkiler hiçbir engel çıkarmadılar. Bildirgede tek bir cümleyle dahi YPG’den bir terör örgütü olarak söz edilmesini sağlayamadılar.

Şimdi Sayın Cumhurbaşkanına soruyoruz: Trump tarafından bu kadar kolay ikna edilecektiniz de neden veto kartını masaya sürdünüz?
NATO Zirvesinin asli önemini ve anlamını neden doğru değerlendiremediniz? Şimdi, onlar tanımasalar da biz YPG’yi terör örgütü olarak görmeye devam edeceğiz, diyorsunuz… YPG’nin terör örgütü olduğunu gösteremediğiniz bu heyet bir gün size,hiçbirimizin göremediğini görüyorsanız gördüğünüz halüsinasyon olmasın derse ne diyeceksiniz?
Sizi yanınızda dış politika ve güvenlik danışmanları diye geçinenlerin hiçbiri uyarmadı mı? İçinizde veto kartının İstanbul’da gösterilip, Londra’da geri çekilecek bir şey olmadığını bilen yok mu?
Dışişleri Bakanı ne işe yarıyor?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.