YakınPlanTV

TARIM ŞURA’SI VE SEMERAT HOLDİNG

TARIM ŞURA’SI VE SEMERAT HOLDİNG
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
476 views
03 Aralık 2019 - 13:30
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım Şura’sı sorunlara çözüm değil, birilerine Rant Şura’sından başka bir şey değildi. Acil çözüm bekleyen sorunlar gündeme bile alınmamış. Kandırıldınız… Kandırılıyorsunuz… Kandırılmaya devam edeceksiniz!

Hasan Hüseyin MEMİŞ

Bir sivil toplum kuruluşu adına Tarım Projesi hazırlıyordum. Yaptığım araştırmalar sonucunda Tarım Şurası’nda hiç gündeme gelmeyen ama hayati değeri olan sorunlara nedense değinilmemiş. Bunun bir tek anlamı ve karşılığı var bence. Her başları sıkıştığında “kandırıldık” diyenler bu kez çiftçimizi, üreticimizi, tarım sektöründeki tüm vatandaşlarımızı kandırmak için Şura’yı toplamışlar.

Bazı köşe yazarlarının, “Tarımda Milli Birlik Projesi” ve “Semerat Holding” bir daha gündeme gelmeyecek ifadelerini görünce için için güldüm ve üzüldüm. Bir kenara yazın hem de belirgin bir şekilde.  

Kandırılacaksınız.

Çünkü Şura, aslında “Mış” gibi yapmak için toplanmış.

Ama Tarım ve Orman Bakanı…

Gidin bakanlığa biraz araştırın, bakan bakanlığına ne kadar hâkim? “Tarımda Milli Birlik Projesi” ve “Semerat Holding” onun fikr mi, yoksa bakana dayatma mı?

ÇİFTÇİ BORÇLARI SORUNU ÇÖZÜLMEZSE ASLA!

Eylül 2019 verilerine göre

Çiftçi Borçları Kooperatiflere; 11.300 milyon TL

Bankalara: 110.800 milyon TL

Elden/Açık Hesap: 34.500 milyon TL

TOPLAM 156.600 milyon TL

Takipteki Borç;  4.650 milyon TL (Yasal Kurum/Kuruluş ya da yasallaştırılmış kurum/kuruluş takibi)

Takipteki borçlar için yazmış olduğum açıklamadan amacım, bazı takiplerin yasa dışı kişi/yapılara havale edilmiş olması yani mafya adına verilen organize yapılara. Çiftçinin borçlarına çözüm bulunmazsa hiçbir proje, hiçbir çalışma sonuç vermez, veremez. Ama gelin görün ki Şura’da bu konu es geçilmiş ya da geçiştirilmiş.

Bu güne kadar yaptığım

incelemelerden elde ettiğim kanaatim şu; çiftçi/üretici borçlarının gündeme

getirilmediği ve çözüm üretilmediği ŞURA, şura değil olsa olsa çadır

tiyatrosudur.

Sorunun çözümü için öncelikle takipteki borçlardan başlamak üzere, gecikmeye girenler de dâhil

temizleyecek bir Varlık Yönetim Kuruluşuna ihtiyaç var. Diğer borçlar için de

borçları yönetmek ve kriz yönetimi ile mali sorunları çözecek Tarım Fonu’na.

GELİRSİZ DÖNEM İÇİN (HASATLAR DÖNEMLERİ ARASI) GELİR VE

SOSYAL GÜVENLİK KONUSU DA ÇOK ÖNEMLİ

Geçmişte, yani bundan en az 25 yıl önce köyde insanların harman – hasat dönemi vardı. Üretici tüm borçlarını o dönemde öder, bütün organizasyonlarını o dönemden sonra yapar, elinde kalan para ile gelecek hasat-harman dönemine kadar geçinirdi.  Harman-hasat  dönemi üreticinin bayramıydı. Arada sıkışırsa en yakın ilçe pazarına birkaç kanatlı hayvan götürür onları satar Pazar ihtiyacını karşılardı. Ama o zamanlarda köylü ekmeğini kendisi yapar, bakkaldan gıda ve tarım ürünü pek bir şey almazdı.

Peki ya şimdi? Üretici borç içinde. Tarımsal üretim eşkıyaları köylerde kol geziyorlar. Mutemetler tarafından, tarım arazileri üç kuruşa kapatılıyor, köylünün/üreticinin bütün özel sırları birileri tarafından önceden ayrıntıları ile öğreniliyor ve üreticiye/çiftçiye zaman zaman şantaj yapılarak sözleşmeli üretime zorlanıyor.

Sözleşmeli üretim derken, zincir marketlerin, aracıların, tefecilerin, tarımla ilgisi olmayan spekülatörlerin dayattığı tek yanlı sözleşmelerden söz ediyorum.

O sistemden ya da araziden alınacak ürünün yıllara dayalı ortalama üretim bedeli 100 birim ise üreticinin borçluluğuna göre dayatılan sözleşmeli üretim bedeli 40 ila 60 birim arasında daha baştan bağlanıyor. Üretici kendi tarlasında, sisteminde Irgat haline getiriliyor.

Peki, hasat dönemine kadar bu üretici/çiftçi ne ile geçinecek?

Şura’da soruldu mu?

Köylünün, çiftçinin Sosyal Güvencesi var mı?

İrdelendi mi?

Hayır!

Neden?

Çünkü bunlar sorunun çözüm alfabesinin ilk harfleri. Bu konuları önümüzdeki günlerde yazacağım yazılarda daha da artıracağım. Şura’da sözü dahi edilmeyen hayati konulardan sizlere söz edeceğim.

Raporumda gündeme getirdiğim “imece” yapılanmasında bunun da çözümü var hem de son derece net bir şekilde

Bu yazımda hayati önemi olan iki konuyu sizlerin bilgisine sundum. Çünkü benim köküm de çiftçi/üretici ve ben çiftçi/üretici ile yan yana yaşadım, sorunlarını dizi dibinde öğrendim. Sahadan geldim; Antalya’nın 5-7 yıldızlı otellerinde eğitim, çalıştayı adı altında düzenlenen lüks toplantılardan, ihale adı verilen geneli  tezgâh olan süreçlerin kotarıldığı kapalı kapılar ardından değil

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.