YakınPlanTV

İLYAS SALMAN’I UYUTAN KİTAP FUARI!

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLYAS SALMAN’I UYUTAN KİTAP FUARI!
769 views
28 Kasım 2019 - 11:57
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

MARKA ENGELLERİ VE ÇABALAR;
TARIM TEKNO PARKI’NDA İLK OLMAK

Hasan Hüseyin MEMİŞ

Mersin Kitap Fuarı’ndaydım.
Fuarı düzenleyen CNR Holding.
Düzenleyen derken, “düzenlemiş gibi görünen” diyebilirim.
Fuar için 23 Kasım – 1 Aralık tarihleri seçilmiş, dokuz günlük bir süre. Mersin, ülkemizde merkezi ve ilçeleri ile en çok kitap okuyan on beş ilimizden biri. Dokuz gün uygun bir süre.
Ama gelin görün ki fuar alanında “İn-cin top oynamaktan” vazgeçmiş gibi. Gelen yok, organizasyon oldukça kötü, fuar için sağlanan kolaylıklar eksik. Yeterince tanıtım ve planlama yapılmamış.
Bu tür etkinliklerde, etkinliğin etki derecesine göre seyyar satıcılar ve diğer gıda üreticileri alanın etrafında uygun pozisyonlar alır ama onlar da umutsuz ki, yok denecek kadar azlar.

RESMİ YAZI İSTENDİ!
Bir konu hakkında bilgi almak için CNR Holding Fuar Alanı Satış Temsilcisi’ne bir sorum oldu.
“Fuar alanının sahibi kim, kimden kiralandı?”
Aldığım cevap beni dumur etti;
“Bir resmi yazı yazın, cevap verelim.”
Satış Uzmanı C.Y. oldukça genç biri ama verdiği cevap köhne bürokrat tarzı.
Fuar Alanı’na 26 Kasım 2019 günü saat 11.00 sularında Sayın İlyas Salman geldi. İmza için yerine geçti, oturdu; bekledi, bekledi, bekledi…
Gelen giden olmayınca başını iki avucunun arasına aldı, sonra da gözlerini kapattı. Mersin ve İlyas Salman; imza için gelen yok ya da çok çok az…

Sadece o mu, pek çok değerli yazarımızda aynı sorunu yaşadı.
Fuar katılımcılarına neden böyle? diye sorduğumda;Tanıtım yeterince yapılmamış,

Planlamalar zamanında ve iyi yapılmamış, öğrenciler Fuar’a getirilememiş,

Bir haftalık ara tatili bahane ediyorlar ama bu fuarın yapılacağını aylar önce herkes biliyordu diye cevaplar aldım.

Ama görüştüğüm tüm katılımcıların ortak kanaati CNRbu işi yapamıyor. CNR’a düşen bunun nedeni araştırmak, ama ilk önce köhne bürokrat kafası ile organizasyon yapılamayacağını daha baştan kabul etmesinde büyük fayda var.

MERSİN’İ MARKA YAPMAK İÇİN SARFEDİLEN ÇABALAR
Mersin hiç bir dönemde “Kalkınmada Öncelikli İller ve/veya Bölgeler” kapsamında girmemiş.
2004-2018 yılları arasında vergileri ile genel bütçeye katkısı yüzde 1 üzerinde olan dokuz ilimizden biri; yani 29 ilimizin bütçeye katkısından daha yüksek bir katkısı söz konusu. Önemli bir üretim ve ihracat, iş merkezi. AB ülkelerinde tercih edilen kiraz, çilek gibi kısa sürede bozulabilen tarım ürünü üretiyor. Ama havaalanı yok. En yakın havaalanı Adana’da ve Mersin ile mesafesi yaklaşık iki saat. Ülke ekonomisi için lokomotif şehirlerimizden ama havaalanı yok.

DAHA NE DİYEBİLİRİM?
Mersin sivil toplum kuruluşları, ülkemizin en büyük sorunu, günümüzün “Kurtuluş Savaşı” alanı tarım konusunda çok hassas. Bu nedenle Türkiye’nin ilk ve tek Tarım-Gıda Tekno Park’ını Mersin Sanayi ve Ticaret Odası öncülüğünde hayata geçirmeye çalışıyor. Bu konuda bugüne dek kim tek harf koyduysa, kim zerre ter döktüyse işte onlar elleri öpülesi, baş tacıedilesi gizli kahramanlar. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Adana siz de bu çabalara katılsanız nasıl olur?

Gıda Güvenliği, ülke savunmasının temeli değil mi?
Arazi tahsisi yapıldı, inşaatlar safhasına geçilmiş. Bu Tekno Park’ta, AR-GE çalışmaları yapılacak, tohum, fide yanında, tarım makineleri, kimyasal esaslı olmayan tarım ilaçları, kimyasal etkisi azaltılmış gübreler, kısaca tarım için ne gerekiyorsa o konularda da AR-GE çalışmaları yapılacak. Laboratuvarlar, atölyeler, her bir katılımcıya 3-4 dönümlük bereketli ve özenle
seçilmiş tarım alanları tahsis edilecek bir kompleks.
Ve bu şehrin havaalanı yok…
Hatta ben, inşaatının devam ettiği iddia edilen ve Mersin-Adana arasında planlanan Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanının yıllardır hayata geçirilememesinin nedenini merak ediyorum.
Adanalılar, yanı başınızdaki Mersin’in olduğu kadar sizin de böyle bir havaalanına ihtiyacınız yok mu?
Adana’daki Havaalanı sizce Adana’nın cesametine, gücüne uygun mu?
Marmara Bölgesi ülke sanayiinin en az yüzde 63’ünün bulunduğu yer ve bu durum BEKA sorunu.
Bir büyük Marmara Depremi ya da bir başka beklenmeyen gelişme, ülke sanayiinin çökmesine ve ülkenin bağımsızlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olur.
Adana, Mersin hatta Gaziantep, bu riski azaltacak ortak girişimlerde bulunamaz mı?
Aralarında görev paylaşımı yaparak kaynaklarını daha verimli kullanamazlar mı?
Mersin konusunda dile getirilmesi gereken bence en önemli konulardan biri de Mersin’in etnik yapısı. Yüzlerce yıldır Mersin’de etnik yapısı farklı insanlar bir arada yaşıyor, dinsel farklılıklar da söz konusu. Ülke genelinde dışlananlar orada toplumun temel taşı, temel dinamikleri. Mersin, birlikte, barış içinde yaşamayı başarmış, bu farklılıkları yaşamın her alanına güç katan bir kazanca dönüştürmüş çağdaş bir kent.
Kente huzur hâkim.
Üreten, çalışan, yaratıcılığa değer veren bir kent.

VEFA BORCU…
Üç günde ben Mersin’de bunları görebildim. Bir eski köşe yazarı olarak…
Mersin için, Mersin’in ülkemizdeki ve Dünya’daki konumu için çaba sarf eden, taş üstüne taş koyan herkese bu ülkedeki herkesin büyük bir vefa borcu var.
Mersin’e, Mersinlilere de düşen, tüm bu gayretlerine eşdeğerde çaba sarf etmeyen, sarf edemeyen kişi, kurum, kuruluşları uyarmak, uyarıya kulak asmayanları da dışlamak.

MERSİNLİ; “GÖLGE ETMEYİN” DİYEBİLMELİ…
Örneğin CNR Holding en yakın örnek olarak bu çabaların ilk sırasında yer alabilir. Markalaşma yolunda azımsanmayacak bir mesafe kaydeden Mersin ve Mersinliler, bu tür yapılara “Gölge etmeyin başka ihsan istemez” diyebilmeli.
CNR da bir marka olarak ortaya çıktı, uzun olmasa da hatırı sayılır bir süredir bu ülkede çok çeşitli ve değerli çalışmalar yaptı.
Ancak anlaşılan o ki, CNR’ın marka olduğuna inanmayan ya da markalaşmanın değerini bilmeyenlerin müdahalelerine engel olamaz hale geldi.

Bu nedenle, CNR ya CNR’ın misyon ve vizyonuna uygun davranmalı ya da kendine CNR’ın misyon ve vizyonuna uygun davranacak birilerini bulmalı…

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.