YakınPlanTV

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
170 views
28 Kasım 2019 - 13:23
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Soğuk savaşın ardından ABD’nin tek süper güç olarak ortaya çıkması dünya huzurunu da bozdu.

Sömürüsünü sürdürebilmek için sürekli “düşman” yaratmak zorunda olan ABD emperyalizmi, Sovyet tehdidinin sona ermesi üzerine İslamiyeti “Yeşil ordu” olarak birinci sıraya koydu.

Oğul Bush döneminde hazırlanan bu plan Obama döneminde uygulanmaya başladı, Trump ise genişletti.

Düşünün,

Ortadoğu’da Arap Baharı adı altında Tunus’ta başlayıp, demokrasi getirme iddiasıyla Suudi Arabistan’a kadar giden kanlı ayaklanmalar, Suriye’nin parçalanma sürecinin başlatılması…

Arap baharı Ortadoğu ve periferisindeki halklar için kan gözyaşı ve yoksulluk; ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi emperyalist ülkeler için ise bir “Fırsat”tı.

Evet.. El Kaide, IŞİD, El Nusra, İhvan vb. bütün “din görünümlü” PKK, YPG gibi “sözde devrimci” terör örgütleri, emperyalizme hizmet için kurulup desteklendi ve görevlerini de eksiksiz yerine getirdiler, getirmeye devam ediyorlar.

Küresel Terör İmparatorluğu’nun ilgi alanı sadece Ortadoğu’yla sınırlı değil elbette..

Çin’in yanı başındaki Tayvan’dan Rusya’nın ayağının dibindeki, Gürcistan, Ukrayna; arka bahçesi olarak gördüğü Latin Amerika ülkelerine, yer altı zenginlikleri nedeniyle Kara Afrika’ya kadar uzanıyor.

Yerli işbirlikçileri dolayısıyla ayaklanma başlatamadığı ülkelerde doğrudan darbe yaptıran Küresel Terör İmparatorluğu’nun yerli işbirlikçilerine karşı tepki gecikmeli de olsa başladı.

Son ekonomik değeri de elinden alınan veya alınmak istenen, yoksul halklar hemen her yerde “güdümlü” iktidarlara karşı ayaklanıyor.

Şili ve Ekvator’da ABD yandaşı iktidarları protesto eden halk halk sokaklara indi.

Ülkesindeki gelir adaletsizliğini yok eden, köylüleri bilinçlendiren kendi kendine yeten bir ekonomiye sahip olan Bolivya’da Devrimci Evo Morales ABD ve yerli işbirlikçilerin desteği ile iktidardan indirildi. Jeanine Áñez geçici devlet başkanı oldu.

ABD’li petrol şirketlerini ülkesine sokmayan Chavez düşman ilan edildi. Ülkeye ambargo uygulandı. Her türlü destek verilen işbirlikçi muhalefet büyük kentleri yaşanmaz hale getirdi. Devlet Başkanı Madura hâlâ direniyor.

İşte dünya petrol rezervleri

ABD yanlısı Jovenel Moïse’nin devlet başkanlığı görevini yürüttüğü Haiti’de insanlar sokaklarda yatıyor. BM desteği olmadan ayakta kalmaları mümkün değil. Protesto eylemleri nedeniyle her gün onlarca insan ölüyor.

Irak bir türlü durulmadı. Petrol zengini ülkede halk yoksulluktan verem olurken, petrol ABD’ye akıyor.

Suriye’yenin petrol kaynakları bekçiliğini PKK-YPG’li teröristler yapıyor ve ABD’li şirketler tarafından sömürülüyor.

Lübnan, İran, Hong Kong’da halk ABD Fransa ve İngiltere karşıtı eylemleri haftalardır sürdürüyor.

Sudan, Yemen, Cezayir, Libya yıllardır iç savaşın pençesinden kurtulamadı

Kafkasya’da Gürcistan, Uzak Asya’da Hindistan, Pakistan, diken üstünde.

Küresel Terör İmparatorluğu daha çok sömürü için dünyayı savaş alanına çevirdi. Ancak canından başka verecek bir şeyi kalmayan halklar da ayaklanmaya başladı.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.