YakınPlanTV

BABACAN: BAŞKANLIK SİSTEMİYLE KARANLIK TÜNELE GİRİLDİ

BABACAN: BAŞKANLIK SİSTEMİYLE KARANLIK TÜNELE GİRİLDİ
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
174 views
26 Kasım 2019 - 20:33
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin yeniden, denge ve kontrol sisteminin sağlandığı bir parlamentonun oluşturulması gereğine ihtiyacı var. Demokrasinin parlamento sistemiyle yaşatılması mümkün. 

Eski AKP’li Başbakan Yardımcısı Ali Babacak Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında kuracağı partiyle ilgili soruları yanıtladı. Ali Babacan, anayasa değişikliğini savunmadığını, Başkanlık sistemiyle de ülkenin karanlık bir tünele girdiğini ifade etti.

Ali Babacan 2011 yılında yapılan Anayasa değişikliğinin olumsuzluklarını başlangıcı olduğunu belirterek bu olumsuzlukların giderilmesi için 2013 yılından 2019’a kadar uğraştığını ancak başarılı olamayınca istifa ettiğini belirtti.
Başkanlık sistemiyle birlikte ülkenin karanlık bir tünele girdiğini belirten Ali Babacan, yeni sisteme geçtikten iki ay sonra Türkiye’de büyük bir ekonomik krizinin gözlemlendiğini vurguladı.

Başkanlık sistemiyle ilgili birçok argümanın karşılıksız kaldığını söyleyen Babacan, yeni ekonomi programlarını değerlendirirken bu programların bir karşılığının olmadığını bunlara güven duyulmadığını söyledi.

Fatih Altaylı’nın partiyi Abdullah Gül ile birlikte kurup kurmadıkları sorusunu da yanıtlayan Babacan, Gül’ün Cumhurbaşkanlığından sonra aktif siyaset yapmayacağını açıkladığını ve kavilleşerek yeni parti için hazırlıklar yaptıklarını anlattı. Babacan Gül’ün desteğini aldıklarını da anımsattı.

İttifak ve ortak aday dertlerinin olmadığını söyleyen Babacan, amaçlarının Türkiye’yi yönetecek bir siyasi parti oluşturmak olduğunu belirtti. “Siyasi itibarını koruyan herkesle irtibat içindeyiz” açıklamasında bulunan Babacan, kararları tek başına almadığını açıkladı.

Çalışma arkadaşlarının içinde AK Partililerin çoğunlukta olmadığını belirten Babacan, “AK Parti gittikçe erozyona uğruyor” dedi.

Parti kurma çalışmasını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığıı döneminde birlikte çalıştıklarını anlatan Ali Babacan, “Ahmet Davutoğlu bize birleşme teklifinde bulundu. Kendi merkezli bir hareket başlattı. Biz daha sonra başladık biz daha farklı bir metot ile devam edeceğiz. Ben birleşmeyi zor görüyorum. Gerçekçi görmüyorum” ifadesini kullandı.

Başkanlık sistemi ile birlikte Türkiye’de ifade özgürlüğü sorunu başladığını da anımsatan Babacan, hedeflerinin önce insan olduğunu söyledi. Gençlerin sosyal medyadan mesaj paylaşmaktan bile çekindiğini ifade eden Babacan, fırsat eşitliğini getireceklerini söyledi.

Türkiye’nin 2008 krizinden rahat çıktığını belirten Ali Babacan, o dönemde Türkiye’nin gerekenleri yaptığı ifade etti.

Dış politika ve Suriye konusunda da açıklamalarda bulunan Babacan, Türkiye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu uluslararası örgütlerde bir zemin kayması olduğunu kaydeden Ali Babacan, “Son dönemde NATO içinde bir ayrışma var. ABD, NATO’ya farklı bakıyor. Avrupa kendi düzenini kurmak istiyor. İngiltere bir Brexit sürecinde. AB’nin kuzeyi ve güneyi birbirinden uzaklaşıyor. İşler farklı bir düzene gidebilir, bu nedenle Türkiye’nin kendi iç istikrarı çok önemli. Çıkarlar için Türkiye’nin herkesle konuşabilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.
Ali Babacan batı finans çevreleriyle ilişkilerini ise “Hazineden Sorumlu Devlet Bakanıydım ve AB ile ilişkilerden sorumluydum. Bu süreç içerisinde Avrupalı kuruluşlarla yakın çalıştık. Avrupa Birliği üyeliği hedefimiz vardı. Dünya finans çevreleriyle ilişkili olmamızdan doğal bir şey yok. Bunlar tamamen boş iddialar” yanıtını verdi.

İşsizlik yüzde 27.4
Türkiye’de işsizlik oranının ilk defa yüzde 27.4 düzeyine yükseldiğini anlatan Ali Babacan, hukuk ve demokrasinin olmadığı ülkelere para girişinin olmadığını kaydetti. Babacan “Şu anda piyasalarda kısa vadeli yatırım geliyor ancak uzun vadeli gelmiyor. Çünkü Türkiye’nin ön görülebilir olmadığını görüyorlar. Bu nedenle işsizlik artıyor. Genç işsizlik ve genel işsizlik en yüksek durumda. İşsizliğin düşmesi için uzun vadeli yatırım gerekiyor” dedi.
Parlamenter sisteme geri dönmek istediklerini belirten Ali Babacan, denge ve kontrol sisteminin sağlandığı bir parlamentonun oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yeniden güçlü bir parlamentonun kurulmasına ihtiyacı olduğunu dile getiren Babacan, demokrasinin parlamento sistemiyle yaşatılması gerektiğini ifade etti.

Aleviler ve Kürt meselesiyle ilgili Babacan, “Biz her vatandaşımızı kendini tanımladığı gibi kabul edeceğiz” dedi.

Atatürk’e bakış açısı konusunda Babacan, “Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kurucusudur. Türkiye’nin istikrarı, toprak bütünlüğü varsa bunun sebebi Cumhuriyetin temellerinin sağlam atılmış olmasındandır. Bu ülkenin sağlam duruşunun en önemli temeli Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk’ü tartışma konusu yapmak abestir” diye konuştu.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.