YakınPlanTV

KENDİ TOPRAĞINDA IRGAT OLMAK!

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KENDİ TOPRAĞINDA IRGAT OLMAK!
725 views
22 Kasım 2019 - 6:51
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkenin tarımı uluslararası sermayeye peşkeş çekilmek için kasıtlı olarak batırılmaya çalışılıyor.

HASAN HÜSEYİN MEMİŞ

Niğde’de son yıllarda elma üretimi konusunda oldukça büyük bir yatırım yapıldı. Başrolde İtalyanlar var. Üreticinin toprakları peş peşe alındı ve şirketler büyük üretim alanlarında elma yetiştirmeye başladılar. Biz zamanlar kendi topraklarında üretim yapanlar artık, uluslararası şirketin yanında birer “Irgat.”

Peki, bu insanlar “Irgat” olmayı özgür iradeleri ile mi seçtiler? Hayır. Olmadık zulümle yüz yüze geldiler. Devleti yönetenlere güvendiler, ürettiler, ürettiler, ürettiler ama ürettikleri, üretim için yaptıkları harcamaları dahi karşılayamadı; Ba-tı-rıl-dı-lar. Tarım Desteği dendi, siyasiler bu desteği istedikleri zamanda açıkladılar ve dağıtmaya söz verdikleri dönemde değil seçim, halkoylaması öncesinde “oy avcılığı” için dağıttılar.

Ardından Niğde’ye “Mutemet”ler geldi, birilerinin adına toprakları üç kuruşa kapattılar. İcra, ipotek altında bunalan üreticilerimiz herkesin gözü önünde soyuldular. Topraklarını devrettiler. Çünkü arkalarında olduğunu düşündükleri “Devlet”, o devleti yönetenler tarafından komaya sokulmuştu.

Donlarına kadar aranan üreticiler

Yolum Niğde’ye düştü. Uluslararası şirket tesislerinde çalışan bir işçi ile sohbet ettim. Gözleri buğulu, yumrukları sıkılmış… “Aşı yaptırdılar beyim bugün ağaçlara, dışarıdan getirttikleri kalemlerle aşı yapıldı, biz de katıldık aşılamaya karımla birlikte, hem de eskiden bize ait olup sattığım arazide. Aşı bitti; dediler ki kadınlar bir yana erkekler bir yana geçsin, arama yapacağız.” “Ne araması?” “Yurtdışından getirttikleri kalemleri kaçırıp kaçırmadığımızı kontrol edeceklermiş, karımı kadınlar, beni erkekler donumuza kadar aradılar. Zor geldi beyim, zor geldi.”

Serbest Piyasa Ekonomisi derler hep, sizlere aktardığımı da bu kapsama sokmaya çalışırlar. Serbest Piyasa Ekonomisi bu ülkede ne zaman tam anlamı hatta yarım anlamı ile uygulandı ki. Güçlünün hakkı söz konusu olunca insanları soymak, soğana çevirmek serbest ama sermayenin, siyasinin zararına bir süreç işliyorsa her şey yasak.

Tarım Projesi’ni hazırlarken sahadaki gezilerimden, görüşmelerimden, bana ulaştırılan görüşlerden ortaya çıkan tek gerçek: Ülkenin tarımı uluslararası sermayeye peşkeş çekilmek için kasıtlı olarak batırılmaya çalışılıyor. Nasıl mı? Özelleştirme operasyonlarından önce, özelleştirilecek kurum, kuruluşun satın alma bedelini düşürmek için kasıtlı olarak zarara sokulması gibi. 

Virüsler her iktidar döneminde devrede

Bu ülkenin “Okumadan âlim, yazmadan kâtip” olan “aydınları” sürekli olarak vesayetten söz etti durdu. Şimdilerde vesayet 20 yıl öncesine göre el değiştirdi ve ülke daha çağdaş olacağına, daha karanlıklara sürüklendi. Genelde bu sürecin tek sorumlusu olarak siyasiler ve partiler görüle geldi. Ama işin aslı böyle değil, siyasilerin elbette sorumlulukları var ama asıl fail “Bürokrasi”, daha net ifade ile Bürokratik Oligarşi.

Tarım alanında görev yapanlar -buna bakan da dâhil- mesaisinin en az yüzde ellisi sahada geçmesi gerekirken bürolardalar. Sahada olmak yerine beş-yedi yıldızlı otellerde bol harcırahlı, bol destekli toplantılarda, güya eğitimlerde vakit geçiriyorlar. Taşra teşkilatlarında da durum daha da kötü. Kırtasiye ve bürokrasi, çalışanları boğmuş durumda. Alanlarında uzmanlıkları tüm üreticiler tarafından bilinen, alanlarında en güvenilir ve en yetkin görevliler de sahalardan bürolara çekilmiş halde.

Bu ülkede 1968 yılından bu yana 21 kez Kalkınmada Öncelikli İller ve Yöreler ilan edildi. Sonuç: 2017 Mali Yılı sonuçlarına göre Milli Bütçe’ye vergi katkıları toplamı sadece % 6,85 olan il sayısı 58. Toplam katkıları % 15 altında kalan il sayısı ise 72. Yani siyasiler karar vermiş, projeler yapılmış, uygulamaya sokulmuş ama sanki sonuç alınmaması için yapılmaması gerekenler neler ise hepsi yapılmış. Kimlerin eliyle? Bürokratların. Tamamı bu kapsamda mı? Hayır. Ama onlar da “Mobing” ya da başka uygulamalarla sahalardan, makamlardan uzaklaştırılmışlar. “Virüs” derken kastım bunlardı.

Tarım ve diğer alanların hepsinde “Virüsler” etkisiz hale getirmeden hiçbir şey yapılamaz. İsterseniz Dünya’nın en mükemmel projesini oluşturun, virüsler etkisiz hale getirilmeden uygulanamaz, uygulansa da sonuç alınamaz. 

“Tarımda Milli Birlik Projesi” adı verilen ucubede bakanlığın görevlerinin başına “İhaleler” yazanlar da bu virüslerdir.

Yarın “Bölge Boşaltma” pazarlığından bir anekdot.  

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.