YakınPlanTV

AKIL-BİLİM-HAYAT BELEDİYECİLİĞİ

AKIL-BİLİM-HAYAT BELEDİYECİLİĞİ
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yaşar Önel
Yaşar Önel( onelyasar@hotmail.com )
165 views
19 Kasım 2019 - 8:22
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mega projeler yerine, insan hayatına dokunan projelere öncelik veriyorlar. En önemlisi mali disiplin uyguluyorlar. İlk 6 aylık dönemde, Yavaş 251 milyon TL, İmamoğlu ise 7,5 milyar TL tasarruf ettiklerini açıkladı. AK Partili başkanlar, son dönemlerinde, seçim harcamalarının da etkisiyle çok fazla açılıp, saçılmışlardı. Yeni başkanların ufak tefek tasarruf önlemleri bile fark yaratmaya yetti.

TİRYAKİ MODELİ BAŞKANLIK

Bu uygulamalar, bana, Veysel Tiryaki modeli başkanlığı anımsattı.

Veysel Tiryaki, Altındağ Belediye Başkanlığı’na 2004 Mart’ında seçildi. Öncesinde, siyasetle hiçbir ilgisi bulunmayan, mülki idare amiri bir isimdi. Seçim döneminde, yöneticiliğini yaptığım gazeteye gelmiş, “Belediyeciliğin kralını yapacağım” demişti. Nasıl olacağını sorduğumda, “Aklımı kullanacağım ve bilimden yararlanacağım. İnsan hayatına dokunan projeler yapacağım” karşılığını vermişti.

KÜÇÜLEREK BÜYÜMEK

Tiryaki, koltuğa oturduğunda, belediye personel sayısı 2 bin 200, borç, yıllık bütçenin 3 katıydı. Bir kuruşluk yatırım yoktu, İller Bankası’ndan alınan aylık krediler ile sadece personel maaşı ödenebiliyordu. Belediye binası köhnemiş, personelin nerede görev yaptığı bilinmez bir haldeydi.

Tiryaki, “Küçülerek büyüyeceğiz” dedi. Öncelikle personel yönetimine el attı. Belediyenin 600 dolayında personel ile, çok da verimli görev yapacağına inanıyordu. Emekliliği gelmiş personeli emekliliğe teşvik etti.

İsteyenleri başka kurumlarda görevlendirdi. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’na personel kaydırması yaptı. Maaşlarını belediye ödesin. Elektrik, su, yemek, telefon, ulaşım masraflarından yapacağımız tasarruf bana yeter” diye düşündü. Belediye bünyesindeki başkan yardımcılarının sayısını azalttı, başkanlıkları ve müdürlükleri birleştirdi. Personel sayısını bir yıl sonra yarı yarıya düşürdü. İller Bankası’na ve başka kurumlara olan boraçlarını düşük faizle ve uzun vadeli yapılandırdı.

Gecekondu bölgelerinin imar planlarını yeniledi. Çok katlı inşaat izinleri verdi. TOKİ ile ortak projeleri hayata geçirdi. Birkaç yılın sonunda, belediye personeline maaşını tıkır tıkır ödeyen, bütçesi fazla veren ve yatırıma dönüştüren bir kimliğe büründü.

Tiryaki, elde ediler gelirler ile yeni yollar, kültür-spor tesisleri  yaparak, Altındağ’ın çehresini değiştirdi. 3 dönem boyunca, her seçimde oyunu artırarak, başkan seçildi.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun, insan hayatına dokunan projelerini gördükçe, aklıma hep Tiryaki’nin “akıl-bilim-hayat” modeli gelir.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.