YakınPlanTV

İtiraz edilen Sandıklardan Yıldırım Çıktı

İtiraz edilen Sandıklardan Yıldırım Çıktı
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
64 views
23 Mayıs 2019 - 10:12
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde AKP’nin itiraz ettiği 754 sandıkta Binali Yıldırım’ın açık ara önde olduğunu açıkladı.

CHP Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen Muharrem Erkek
seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nun hakkının hukuksuz bir şekilde gaspedildiğini söyledi.

YSK’nın 250 sayfalık kararnın tamamını okuduğunu belirten Erkek “İlk 12 sayfa AKP’nin itiraz dilekçesinin özeti. Sonraki 84 sayfa YSK’nın yazışmaları. Sonraki 104 sayfa 39 ilçe seçim kurulunun YSK’ya verdiği cevap ve tespitler. 38 sayfada karşı oy yazısı var. Geriye yalnızca 12 sayfa kalıyor. 7 üye 12 sayfa gerekçe yazmaya çalışmış maalesef o da yazılamamış. Son sayfada aslında tüm gerçeği bizzat 7 üyenin yazdığı ile ortaya koyuyor. 7 üye demiş ki; “108 sandıkta sayım döküm cetvellerinde eksiklikler var” dedi.

Erkek Özetle şunları söyledi:

Seçmenin iradesinin İstanbul seçiminde nasıl sakatlandığına ilişkin bir tek satır yok kararda. Sandık kurulu başkanları 754 sandıkta nasıl yanlı davrandı? Seçmenin oyunu nasıl çaldı? Bir tek cümle dahi yok.

BİNALİ YILDIRIM DAHA ÇOK OY ALMIŞ!
18 sayım döküm cetveli boş sandık dedikleri sandıklarda Binali Yıldırım daha çok oy almış. 90 sandıkta da imzalar eksikmiş, o sandıklar da Binali Yıldırım daha çok oy almış. Kim yaptı bu usulsüzlüğü? Nasıl bir organizasyon ki sayım dölüm cetvelleri boş olan sandıklarda dahil Binali Yıldırım’ın oyu daha fazla çıkıyor?

754 sandıktaki insanları itham ederek İstanbul seçimini iptal ettirdiler. Seçmen iradesi nasıl sakatlandı burada?

Çok vahim bir durum hukuken, hüküm veriyor o 7 kişi karar verilince o hükme uygun gerekçe yazılır, 7 kişi napıyor? Sanki demokrasiye pusu kurmuşlar, toplanmaya devam ediyorlar, hükmün dışına çıkarak 6 Mayıs’taki toplantıda hiç konuşulmamış konuları da karara sokuyorlar. Hukuk devleti adına çok vahim bir tablo.

YSK’nın bu kararına kadar sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi atamalarına dayanarak iptal edilen hiçbir seçim yok Türkiye tarihinde. İstanbul seçimlerini siyasi bir kararla iptal ettiklerinin başlı başına bir göstergesi.

Sandık seçim kurulu üyelerinin kamu görevlisi olmaması nedeniyle iradenin yok sayılacağına ilişkin hiçbir hüküm yoktur kanunda. Hiçbir şeye cevap verememişler. Aynı YSK, referandumda açıkça kanuna aykırı olduğu halde milyonlarca mühürsüz oyu kabul etti. O zamanki kanun mühürsüz oy pusulaları geçersiz diyordu. Lütfen milletin aklıyla alay etmeyin. Kendi tabanınıza bile saygısızlık yapıyorsunuz. Görev yapan pırıl pırıl insanları suçluyorsunuz, ayıptır günahtır yazıktır. Türkiye’ye yazık etmek istiyorlar ama buna asla müsaade etmeyeceğiz.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.