YakınPlanTV

Yanıldığımı Gördüm. Başkanlık Sistemi Bize Uygun Değil

Yanıldığımı Gördüm. Başkanlık Sistemi Bize Uygun Değil
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
61 views
19 Nisan 2019 - 8:52
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan ancak aday gösterilmeyince partisine açık tavır alan Selçuk Özdağ, başkanlık sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından Başkanlık sistemini eleştiren Özdağ, “evet” oyu verdiği için pişman olduğunu duyurdu.

Özdağ twitter hesabından, 16 Nisan’daki referandumda kendisinin de “evet” oyu verdiğini belirterek “Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim, yanıldığımı görüyorum), Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

PARTİSİNİ ELEŞTİRDİ

Özdağ, AKP’yi de eleştirdiği twitlerinde şunları kaydetti:

“Ülke ve millet menfaatlerini parti, şahıs grup menfaatlerinden önde tutuyorsanız vatanseversinizdir. Kul hakkına riayet etmiş, siyaseti ticarete çevirmemişseniz dindarsınız demektir. Çoluk çocuğunuzu devlete musallat etmemişseniz dindarsınız demektir.

Devlet malını 80 milyonun hakkı var titizliği ile korumuşsanız dindarsınız demektir. Önemli olan herhangi bir partiye mensubiyet değil bu meziyetlere sahip olmaktır.

Usulsüz ihale yapan, devlet malına ganimet malı gibi çullanan, eş dost, akraba, yandaş, partili ayırımı yapan, siyaseti din haline getiren, yalan söyleyen, iftira atan hangi partiden olursa olsun dinle münasebetini sıfırlamış demektir.”

“HER KURUM TARAF HALİNE GELDİ”

Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim, yanıldığımı görüyorum), Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.

CB makamı bir partiyi değil tüm milleti temsil etmelidir. Vatandaşlarını partisine göre ayırmamalıdır. Toplumsal barışın bir sigortası gibi işlev görmelidir. Taraf olan bir makam toplumu uzlaştırma, barıştırma şansını kaybeder.

CB sistemi de demokrasi içinde bir alternatiftir ama partili cumhurbaşkanlığı sistemi değil. Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi (çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.

Seçimin Sonuçlarına itiraz hukuki ve demokratik bir imkandır ancak o sonuçlara saygı göstermemek başka bir şeydir. Çünkü seçim kazanmak için sadece bir oy fazlası kafidir.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.