YakınPlanTV

Niteliksiz Hukuk Fakülteleri Savunma Kalitesini Düşürdü

Niteliksiz Hukuk Fakülteleri Savunma Kalitesini Düşürdü
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
69 views
05 Nisan 2019 - 9:55
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

yargının önemli bir ayağı olan savunma hakkının temsilcileri olan avukatların sorunlarının araştırılıp gerekli tedbirlerin alınması için TBMM’ye araştırma önergesi verildi.

HDP’nin avukat kökenli Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş imzasıyla verilen önergede Türkiye’de avukatlık mesleği, hiçbir dönem hak ettiği konuma ulaştırılmadığı belirtilerek  içinde bir çok eksiklikler barındıran çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasının mesleğin niteliğini bitirdiğini iddia etti. Beştaş; mesleğin uygulanmasına yönelik tutum ve baskıların da işin tartışılması gereken ayrı bir boyut olduğunu vurguladı.

Beştaş önergesinde özetle şunları dile getirdi:

Avukatlık mesleğine dair sorunlar staj aşamasından mesleği icra aşamasına değin çok katmanlı bir biçimde seyretmektedir. Öte yandan yıllar içerisinde iktidarın yargıda kadrolaşma harekâtının nüvelerini verdiği ve artan antidemokratik uygulamalarla savunma hakkının kısıtlandığı bir ortamda avukatların durumu savunma hakkı bağlamında son derece kritik bir düzeye varmıştır. Nitekim tutuklu gazeteciler ile başlayan süreç akademisyenler, öğrenciler, siyasetçiler, dokunulmazlıkları bulunan milletvekillerini içine almış ve tüm bunlara bir de “tutuklu avukatlar” eklenmiştir. Çağdaş Hukukçular Derneği üyelerinin uzun bir süre iddianamesiz cezaevinde hatta tek kişilik hücrelerde tutulmuş olması, haklarında verilen tahliye kararı üzerinde heyet üzerinde baskı kurularak yeniden tutuklanmaları ve halihazırda akıl almaz cezalara maruz bırakılmaları avukatların, bilhassa da muhalif avukatların nasıl bir abluka altına alındığına yalnızca bir örnektir.

Ülkede artan baskı ortamının savunma hakkını ve dolayısıyla adil yargılanma hakkını da etkilediği baz alındığında avukatlık mesleğinin hak ettiği koşullara kavuşturulması önem arz etmektedir. Nitekim yargının en önemli bileşeni olan savunmanın yok sayılması hukuk devleti ilkesini de zedeleyen bir unsurdur.

 

 

 

 

 

 

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.