YakınPlanTV

Güvener: Yavaş 124 Bin Oy Farkla Seçildi

Güvener: Yavaş 124 Bin Oy Farkla Seçildi
6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
62 views
05 Nisan 2019 - 12:23
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener,Ankara’da seçimin kesin galibinin Millet ittifakının CHP’den seçime giren adayı Mansur Yavaş olduğunu söyledi. Güvener  “Sayın Mansur Yavaş, 124 bin 489 oy farkıyla seçimi kazanmıştır” dedi. İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu’nun başkan seçildiğini söyledi.

Ankara’da seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Rıfkı Güvener iktidarın seçim öncesinde başlatılan ortamı germe ve manipülasyon sürecini ısrarla sürdürüldüğünü kaydederek, “Kamuoyunu yanıltmaya ve korkutup geri çekmeye zorlayan bu tutumu kınıyoruz. Mansur Yavaş, 124 bin 489 oy farkıyla seçimi kazanmıştır. Her sandıkta seçime giren bütün partilerin görevlileri var. Her parti ayrıca müşahit de görevlendirmiş durumdadır. Sandık başında tutulan tutanaklara hiç kimse itiraz etmemiş. Buna rağmen oyları yeniden saydırmak için ısrar etmek, sandıktan çıkan sonucu kabul etmemektir. İktidar partisinin Sayın Genel Sekreteri, yaptıkları itiraz sonucu ortaya çıkan sonucu beğenmemiş. Diyor ki ‘Beklentilerimizi karşılamadığı için yeniden itiraz edeceğiz.’ Bunlar vahim sözlerdir. Seçmenin vermediğini, iktidar gücüyle almak istediklerinin itirafıdır. Bu, her şeyden önce milli iradeye saygısızlıktır.” diye konuştu.

Milli iradeye saygısızlık yaptırmayacaklarını belirten Güvener, AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin’in 10 ilçede 2. kez yapılan sayım sonucunda gerçek olmayan rakamları vererek kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini ileri sürdü.

Demokrasinin altın kuralının sandıktan çıkanı kabullenmek olduğunu belirten Güvener, “Hakkımıza, hukukumuza sonuna kadar sahip çıkacağız. Ne demokrasinin temel ilkelerinin çiğnenmesine izin veririz ne de seçmenin bize teslim ettiği iradesini çiğnetiriz. Buradan iktidar partisi yetkililerini seçmen iradesine saygı göstermeye davet ediyorum” dedi.

İtirazlar sonucunda yapılan sayımlardaki sonuçları açıklayan Güvener, Altındağ’da CHP’ye 15 AKP’ye 30, Çamlıdere’de AKP’ye 6, Çubuk’ta CHP’ye 2 AKP’ye 32, Keçiören’deki 4 seçim kurulunda CHP’ye 113 AKP’ye 168, Polatlı’da CHP’ye 16 AKP’ye 37, Pursaklar’da CHP’ye 6 AKP’ye 55, Sincan’daki 2 seçim kurulunda CHP’ye 5 AKP’ye 22, Şereflikoçisahar’da ise CHP’ye 4, AKP’ye 30 oy çıktığını söyledi.

Güvener, buna göre Mansur Yavaş lehine 161, Mehmet Özhaseki lehine ise 369 oy yazıldığını, aradaki farkın 208 olarak gerçekleştiğini belirtti.

 

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.