YakınPlanTV

Mutfak Yangın Yeri

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mutfak Yangın Yeri
47 views
03 Nisan 2019 - 10:06
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TÜİK’in  Mart ayı TÜFE enflasyonu yüzde 19.75 olarak gerçekleşirken bu oran gıdada yıllık enflasyonun yüzde 30’a dayandı. En fazla artış sebze ve meyvede yaşandı.

Enflasyon rakamlarını değerlendiren CHP Genel BAşkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu  “seçim öncesi tanzim satışlar, bankalara faiz indirimi yaptırımları ve enflasyon ile topyekün mücadele, ÖTV indirimi gibi kampanyalara rağmen TÜFE’nin Mart’ta aylık yüzde 1,03 artarak yüzde 19,71’e yükseldi” dedi.

 

Günlük tedbirlerle enflasyonun önlenemeyeceğini anımsatan  Erdoğdu şöyle devam etti:

Tarım, sanayi ve teknoloji gibi üretime yönelik yatırım olmadıkça hiçbir çözüm çare olmaz. Ana kalemlerin hepsinde yukarı yönlü eğilim olması dikkat çekici. Üretici fiyatları bir önceki aya göre daha fazla artış göstermiş. Bu durum gelecek aylarda da enflasyon yukarı yönlü olacağının göstergesi. Bu demektir ki, önümüzdeki günlerde de enflasyon, ülkemizin baş sorunlardan biri olmaya devam edecek.

Gıdadaki enflasyonun ortalama yüzde 30 civarında olmasının en çok yoksul haneleri etkilediğini ifade eden Erdoğdu ““İşlenmemiş gıda ürünlerinde enflasyon ise yüzde 41,7. Sağlık hizmetlerinde de hızlı artış göze çarpıyor. Aylık bazda en yüksek artışlarda biri yüzde 3,48 artışla sağlık hizmetlerinde gerçekleşti. Üretici fiyatlarındaki artış oranı halen yüzde 29,6. Enerjide yıllık enflasyon yüzde 44. Üretici fiyatlarında ve girdi maliyetlerindeki bu artış, bir süre sonra tüketiciye yansıyacağı için enflasyon yukarı tırmanışa devam edecek. 1 Nisan’da dağıtım şirketlerine yapılan elektrik satışları fiyatı yüzde 37 zamlandı. Şimdilik perakende satışlara zam yapılamayacağı açıklansa da, yükselen maliyet en sonunda halka yansıtılacak.” ifadesini kullandı.

Erdoğdu, bugün dört kişilik bir ailenin açlık sınırının, Türk-İş verilerine göre, bugün 2 bin 14 TL, yoksulluk sınırının ise 6 bin 561 TL oluğuna işaret ederek, “Bu tablonun sorumlularına yerel seçimlerde halk bir uyarıda bulundu. Uyarıyı görmezden gelirlerse, milletin alın teriyle faiz lobilerini ihya edenlerin koltukları da kısa sürede gider. Ülkenin en büyük ilinin seçim sonuçları için hala algı peşindeler. Buna devam ederlerse ülke ekonomide bu günleri bile arar hale gelir. Halk iradesinin egemen olmadığı ülkeye hiçbir yatırımcı güvenmez ve gelmez” diye konuştu.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.