YakınPlanTV

Deniz Baykal Yemin Etti

Deniz Baykal Yemin Etti
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
46 views
21 Şubat 2019 - 11:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal,16 ay sonra Meclis’te milletvekili yemin etti. Yemin töreninde CHP lideri Kılıçdaroğlu da Genel Kurul’da hazır bulundu. Baykal’ın yeminini tüm vekiller alkışladı. Ardından grup başkanvekilleri söz alarak Baykal ile ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Yemini locadan izleyen eşi Olcay Baykal ve kızının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü

Tekerlekli sandalyesinde CHP sıralarının yanında oturan Baykal, Kılıçdaroğlu ile sohbet etti.

Baykal’ın tedavisine memleketi Antalya’da devam edeceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 16 Ekim 2017 de yüksek ateş nedeniyle İbn-İ Sina Hastanesine kaldırılmıştı. İlk müdahelede Baykal’a kan pıhtılaşması teşhisi konulmuş ve ameliyat edilmişti.

Bir süre Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde tedavisine devam edilen CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal daha sonra Almanya’ya götürülmüş ve tedavisine devam edilmişti. Baykal Almanya dönüşü GATA’da fizik tedavi bölümünde uzun süre kontrol altında tutulmuştu.

PIHTI ATMASI NEDİR?

Beyinde pıhtı atması, Kan hücrelerinin bazı nedenlere bağlı olarak damar içinde oluşturduğu pıhtı, damar duvarına yapışıktır. Bu pıhtı damar duvarından koparsa, kan dolaşımına karışarak beyinde pıhtı atmasına neden olabilmektedir. Beyin dışında kalp, akciğer böbrek ve bacaklarda da pıhtı atması oluşabilir. Bu duruma pıhtı atması denir. Bu pıhtı atması kalp ve akciğeri besleyen damarları tutması sonucu ölümle sonuçlanan ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Beyinde pıhtı atması nedenleri, Uzun seyahatlar yapan kişilerde hareketsizlik nedeniyle beyinde pıhtı atması sık görülen bir rahatsızlıktır. Uzun süre hareketsiz kalmak, bacaklarda kan toplanmasına ve buna bağlı olarak toplardamarda pıhtı oluşup bu pıhtının kopması halinde kan dolaşımı yoluyla beyinde pıhtı atmasına neden olur. Daha önce kalp krizi geçiren kişiler, kalp kapakçığı hastalığı olan kişiler, ritmi bozukluğu yaşayan kişiler, ileri yaş gurubundakiler ve genetik yatkınlığı olanlardır. Televizyon ve internet başında uzun süre hareketsiz kalmakta beyinde pıhtı atmasına zemin hazırlayabilir. Ortopedik cerrahi tedavi olan ve uzun süre hastanede hareketsiz yatan kişilerde risk altındadır.

PIHTI ATMASI BELİRTİLERİ NELER?

Beyine pıhtı atması sonucu beynin konuşma merkezine giden damarlar tıkanırsa kişi konuşma yetisini kaybedebilir.

Kolu ve ayağı oynatan merkez damarlarında pıhtı atması gerçekleşirse kişinin eli ayağı tutmaz ve düşer. Bunun sonucunda halk arasında bilinen ismi ile felç ve inme oluşur.

Göz damarlarına pıhtı atması sonucu kişi görme yetisini kaybedebilir.

Beyine pıhtı atması tedavisi, pıhtı atmasının vereceği hasar, acil müdahale edildiği taktirde azaltılabilir bir durumdur. Beyine pıhtı atması durumunda müdahale geciktikçe pıhtının miktarı ve hasar düzeyi artar. Beyine pıhtı atması teşhisi ile gelen hastaya ilaç tedavisi uygulanarak oluşan pıhtı eritilir. Bu şekilde pıhtı ortadan kaldırılır. Geç müdahale de ilaç etkili olmaz. Böylesi bir durumda ameliyata uygun şartlarda uzmanın uygun gördüğü koşullarda beyine pıhtı atması katater yolu ile çekilir. Son olarak eğer hiçbir yöntemden sonuç alınmazsa cerrahi operasyon ile pıhtı alınabilir. Sizde çevrenizde aniden düşen, bayılan, denge kaybı ve fonksiyonlarında anormallik olan bir kişi görürseniz, hareket ettirmeden ve sarsmadan sağlık kuruluşuna haber verin veya ulaştırın. Beyine pıhtı atması sebebiyle rahatsızlanan bir kişinin hayati tehlikesi olabileceğini göz önünde bulundurularak vakit kaybetmeyin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.