YakınPlanTV

İşte 17 Yılın Sonunda Gelinen Nokta!

İşte 17 Yılın Sonunda Gelinen Nokta!
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
1 views
19 Şubat 2019 - 12:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 17 yıllık AKP iktidarı döneminde insanların çöpten yiyecek aramaya mahkum edildiğini söyledi. Partisinin Kılıçdaroğlu CHP’nin Ankara ve İstanbul beledişyelerini aldığında tanzim satış kuyruğu olmayacağını, yoksullara İzmir’deki gibi düzenli yardım yapılacağını açıkladı.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan CHP Lideri 15 Temmuz şehitleri için toplanan milyonların nereye gittiğini sordu?

Anayasada Türkiye’nin sosyal bir hukuk devleti olduğunu yazdığını ancak AKP iktidarının yoksul ve garibana değil zengine hizmet ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Devlet kime hizmet eder? Devleti yönlendiren siyasal iktidardır. Devlet baskıcı mı olacak devlet vatandaşına hizmet mi götürecek? Anayasa diyor ki, T.C demokratik laik sosyal hukuk devletidir. Sosyal hukuk devleti ne demek? Sosyal devlet fakirin yanında olan devlet anlamına gelir.

Devlet hangi fakirin fukaranın yanında oldu?

Kişi başına yıllık milli gelir ortalaması 11 bin dolarmış. Nerede bu para? Kim alıyor bu paraları?

Sokak çalıştayında bir gerçeğin altını çizdik; çöpten kağıt toplayanlar var ya onları AKP hükümeti işveren kabul ediyor. Kendi sigorta primini kendin yatıracaksın diyor.Bu mudur adalet?

Anayasa çalışma herkesin hakkı ve ödevidir diyor. Devlet çalışanların hayat seviyesini yükseltmek için çalışanları ve işsizleri korumak, işsizliği önlemek için gerekli tedbirleri alır. Hangisini aldı? Siz 21. yüzyılın Türkiye’sinde 7,5 milyon işsiz ordusunu nasıl yarattınız?

Onların çocukları işsiz değil, sarayda işsizlik yok. Kimin çocukları işsiz? Arkası olmayan fakirin fukaranın çocuğu işsiz. Gidip oyunu hala ona veriyorsan yarın ağzındaki lokmayı da alır hiç şaşırma.Bunlar iktidar olmadan önce Anadolu Kaplanları diye bir laf vardı. Sanayiyi ayağa kaldıranlar vardı. Bugün kaplan kalmadı, anadolunun içini boşalttılar. “Açım aç” diyen bir annenin sesini duyuyorlar mı? Sarayda oturan bir insanın evine nasıl gittiğini bilir mi? Sarayın çevresi işsizliği bilmez.

Bir de sosyete damat var… O hayatında işsizlik nedir, yoksulluk nedir bilir mi? Anadolu nedir ne değildir bilir mi? Bunları bilemezler. AKP milletvekilleri işsizlik nedir bilirler mi? Hortumcu Piyasa Ekonomisinin en önemli isimleri AKP’li vekillerdir. Yandaşlara çalışırlar. Bunların felsefesi budur. Çift dikiş maaş alanlar var. Başında da saraydaki zat. Çift dikiş maaş alıyorsun, EYT’lere “türedi” diyorsun. Bu adam işsizlik nedir bilir mi?

EYT’lilerin derdiyle bizim dışımızda ilgilenen var mı?

706 bin kişi işinden oldu son 1 yılda, resmi rakam. 706 bin aileye gelirin girmemesi demektir bu. Bu evlerde çocuklar var, gençler var. Ne olacak bunların hali? 706 bin haneye ateş düştü.

“Ben işsizliği çözeceğim” diyerek bu iş çözülmez. Üniversite öğrencileri iş bulamıyor, işsizler.3,5 milyon Suriyeliyi Türkiye’ye getirirsen işsizliği çözemez, büyütürsün. Devletin hazinesini damada teslim edersen işsizliği çözemezsin. Fabrikaları sattın, şimdi domates satıyorsun şu geldiğin noktaya bak. Çiftçiyi üretemez hale getirirsen işsizliği çözemezsin. Terörist ilan ettiği hal esnafının kullandığı ürünlerin fiyatlarına ne kadar zam geldi? Yüzde 60 – yüzde 80 arasında zam geldi.

İşsizlik sorunu akılla, programla, planla çözülür. Biz ekonomik krizden nasıl çıkılacağını madde madde anlattık.

Ahkam kesmekle işsizlik önlenemez. İşsizlikle mücadelenin temel anahtarı üretmektir. Üreteceksiniz tarlada, üniversitede, fabrikada… Hayatın her alanında üreteceksin ki işsizliğin önüne geçilsin.

Üreteceğiz diyene şunu soracaksın: Üretim politikasını destekliyorsan senin vergi politikan nedir? Vergiyi tabana yayacağız diyorlar, taban perişan zaten. Asgari ücreti vergi dışı tutacaksın. İşveren üzerindeki yükü azaltacaksın.

Sanayi politikan ne? Fabrikaları satmak mı yeni fabrikalar kurmak mı? Babalar gibi fabrikaları sattın, şimdi babalar gibi soğan satıyorsun.

Tarım politikan ne? Çiftçiyi nasıl destekleyeceksin diye sorarlar. Kobi politikan nedir? Kobileri nasıl destekleyeceksin? Para politikan nedir? Bunların hiçbirisi yapılmıyor. Tıkandılar, tanzim satış noktaları kuruyorlar şimdi de.

Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin tanzim satış uygulamasıyla ilgili şöyle konuştu:

Sanayi politikan ne? Fabrikaları satmak mı yeni fabrikalar kurmak mı? Babalar gibi fabrikaları sattın, şimdi babalar gibi soğan satıyorsun.Tarım politikan ne? Çiftçiyi nasıl destekleyeceksin diye sorarlar.

Kobi politikan nedir? Kobileri nasıl destekleyeceksin? Para politikan nedir? Bunların hiçbirisi yapılmıyor. Tıkandılar, tanzim satış noktaları kuruyorlar şimdi de.

İzmir’de belediye 35 bin fakir aileye 10 kilo domates, 10 kilo soğan teslim ediyor. İşte sosyal adalet budur. Hiçbirisi cebinden para verip tanzim satış kuyruğuna girmeyecek. Bu sadece şimdi yapılmıyor. Halen uygulanan süt projesi var. Bir evde bir çocuk doğduysa onlarca araba gider sütü onların kapısına bırakır. İşte insan onuruna uygun davranış budur.

Bu kuyruk varlık kuyruğudur diyor. Cebini dolduran sensin, sarayda oturan sensin, şimdi kendisine bir de Amerika’da saray yaptırıyor, e sen neden bu kuyrukta yoksun? Sen de bu kuyruğa gir, damadın da girsin bu kuyruğaVatandaşın aklıyla dalga geçiyorlar. Bu memleketi kimlere teslim ettik ya… İnsan biraz utanır bunu söylerken. Yalan söyleyenden devlet adamı olmaz, cumhurbaşkanı olmaz.

Ankara ve İstanbul belediyelerini aldığımızda fakir fukarayı kuyruğa sokmayacağız. Patatesi de biberi de evinde vereceğiz. Fakiri fukarayı kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Bu manzaralara asla izin vermeyeceğiz.Evinde huzur, bereket olacak. Çünkü biz halkın partisiyiz yani Cumhuriyet Halk Partisi’dir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.