YakınPlanTV

Parayı Hükümet Harcar Vatandaş Öder

6REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Parayı Hükümet Harcar Vatandaş Öder
60 views
15 Şubat 2019 - 20:13
7REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1923 grubunun düzenlediği panelde Türkiye ekonomisi masaya yatırıldı. Prof. Dr. Yalçın Karatepe’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde AKP hükümetlerinin ekonomi politikasının iflas ettiği görüşü öne çıktı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe,  AKP hükümetleri döneminde borçlanmanın çok arttığını belirterek “Parayı hükümetler harcar, vatandaşlar öder” dedi.

Prof.  Dr. Karatepe 1923 grubunun düzenlediği panele konuşmacı olarak katıldı. Ankara’da 1923 kafede düzenlenen panelde hükümetin  sebze ve meyve satmak için kurulan seyyar tanzim satış mağazaları, ekonomideki genel görünüm ve seçim sürecine ilişkin görüşlerini açıkladı.

 BORCUN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ ÖZEL SEKTÖRÜN

Türkiye’nin dış borç oranının 500 milyar dolara yaklaştığını anlatan Yalçın Karatepe bu oranın büyük bölümünün özel sektöre ait olduğunu, kurdaki yükselme nedeniyle  borç miktarının sürekli artığını anlattı.

Geçen yıl ocak ayında yapılan 2 milyar dolarlık on yıl vadeli borçlanma ile 2019 yılında yapılan 2 milyar dolarlık 10 yıllık borçlanmanın faiz ödemeleri arasında 500 milyon dolar fark olduğunu anımsatan Karatepe, “ Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar yüksek faizle dolar borçlanması yok. Bu kadar yüksek faiz ödeyen ülke yok. Anayasa değişikliği rejimi değiştirdi. Çok önemli kurumlar ortadan kaldırıldı. Hazine, maliye, DPT gibi kurumlar işlevsiz kılındı. Kurallı bir ekonomi politikası uygulanmıyor O nedenle önümüzdeki dönemde üretim daha da azalacak. Seçim sonucu ciddi bir ekonomik kriz yaşanacak. Ekonomideki durumu hükümet de biliyor ama 31 marta kadar hiçbir şey yapmayacaklar. Ne yazık ki  böyle. Hükümetler borçlanır, harcama yapar borcu vatandaş öder. Çünkü denetim  sağlıklı yapılmıyor” dedi.

TARIM POLİTİKASI YOK

Gıda ürünlerindeki artışın doğal olduğunu vurgulayan Karatepe, “Çünkü üretim yok. Üretim olmayınca da fiyatlar artıyor. Türkiye’nin ne yazık ki tarım politikası yok. ABD’de tarım kurulları var. Orada ne yazıyor biliyor musunuz ‘ Tarım bir ulusal güvenlik konusudur’ yazıyor. ABD’nin tarım ürünleri ihracatı Türkiye’nin toplam ihracatından daha fazladır. Kimse ABD’yi tarım ülkesi olarak düşünmez ama büyük bir tarım ürünü ihracatçısıdır” diye konuştu.

HÜKÜMETİN İMF İLE ANLAŞACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Prof. Yalçın Karatepe konuşmasını tamamladıktan sonra izleyicilerin sorularını da yanıtladı. Biz izleyicinin İMF ile anlaşma  yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusunu yanıtlayan Karatepe, “Ben seçim sonrası da İMF ile hükümetin anlaşacağını düşünmüyorum Çünkü İMF, kurumsallığa önem verir. Özerklik ister. Örneğin Merkez Bankasına müdahale edilmesine karşıdır. Hükümetin anlaşmalara uyup uymadığını denetler, şeffaflığa önem verir. Bu da iktidarın işine gelmez. O nedenle anlaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu görüyorum” şeklinde konuştu.

Karatepe, bir soru üzerine de AKP’nin çok sayıda belediyeyi kaybetmesi halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  belediyelerin yetkilerini kısıtlayacağını iddia etti.

Ekonomide devletin daha müdahaleci olup olmayacağına ilişkin bir başka soruya da  “Türk ekonomisi dünya ile entegre” oldu diye yanıt veren Prof. Yalçın Karatepe, “Devlet kural koyan ve denetleyen olmalıdır. Ayakkabı üreten değil. Dünya ekonomisinde çok büyük değişim var. Akıllı yapay zeka üretiliyor. Böyle bir ortamda kendi kendimize her şeyi yaparız deme şansımız maalesef yok” dedi.

8REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.