Kriz Tavukçuluk Sektörünü Vurdu

0
50
ADANA'DA FAALİYET GÖSTEREN VE KONKORDATO İLAN EDEN LADES PİLİÇ MARKASIYLA BİLİNEN 40 YILLIK GARİP TAVUKÇULUK'UN YEM BULAMADIĞI YÜZ BİNLERCE CİVCİV, MERSİN'DEKİ ÇİFTLİKLERDE AÇLIKTAN TELEF OLMAYA BAŞLADI. (ELİF AYŞENUR BAY - MUSTAFA YUSUF KANTARLI/MERSİN-İHA)

Ekonomik kriz tavukçuluk sektörünü derinden etkiledi. Maliyetlerin %52 ila %100 arasında yükselmesiyle beyaz et üreticilerinin %25’i üretim yapamaz hale geldiği bildirildi.

TBMM Başkanvekili Levent Gök Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Holdinglerin iflası veya konkordato ilan etmesiyle beraber 300 bin civciv açlıktan telef olduğunu, 2.5 milyon civciv yine aynı sebeple ölüm tehlikesi altında bulunduğunu söyledi.

Kırmızı et, sebze – meyve ile kanatlı sektörünün de krize girmesiyle Türkiye gıda sektörü çökme riski ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Gök soruf önergesinde şunları dile getirdi

“Potansiyel zararların önlenerek, ivedilikle orta ve uzun vadeli üretim planlarının hayata geçirilmesi hem üreticimiz hem de gıda güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir. Gıda sorunlarının ithalat ile çözülemeyeceği ithal kırmızı ette tespit edilen hastalıklar ve sebze fiyatlarının düşürülememesi ile açıkça gözlemlenmiştir”