Bursa’da Çiftçilere Hastalıklı Koyun Dağıtıldı

0
109

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bursa’da 50 üreticiye “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında dağıtılan 700 küçükbaş hayvanın bazılarında veba salgını görüldüğünü iddia etti. Sarıbal, “55 ölüm vakası gerçekleştiği bilinmekte. Diğer sağlıklı hayvanlar ve insanlar risk altında” dedi.

CHP genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Sarıbal veba salgını olan işletmeleri gezdiklerini ve tedbir alınmadığını saptadıklarını anlattı.

Bursa İl Müdürlüğü’nün hayvanlarla ilgili olumsuz rapor verdiğini, ancak Tarım ve Orman Bakanlığı görevlilerinin olumlu rapor vererek bu hayvanların üreticiye dağıtıldığını ifade eden CHP’li Sarıbal şöyle devam etti:

“55 ölüm vakası gerçekleştiği bilinmekte. Bu sürelerde karantina koşulları tam olarak uygulanmıyor. Sağlam ve hasta hayvanlar ayrılmamış. Diğer sağlıklı hayvanlar ve insanlar risk altında. Sorumlu olan Tarım Bakanlığı’nın kendisidir. Bu hayvanların dağıtılmasındaki sorumluların bulunup, cezalandırılması gerekir. Ayrıca karantina koşulları da tam anlamıyla yerine getirilmeli. Ben buradan Bursa Tarım Orman İl Müdürlüğü’nü derhal açıklama yapmaya, sadece bakmakla yetinen o Bakanı da istifaya davet ediyorum.”