Hortum Ve Dolu Antalya’dan Türkiye’yi Vurdu

0
120

Antalya’da meydana gelen hortum il ekonomisinin yanısıra Türkiye’yi de vurdu.

İki kişinin yaşamını yitirdiği onlarca insanın yaralandığı ve milyonlarca lira zarara yol açan hortum dün de devam etti. Antalya, Kumluca ve Finike’de üzerinden geçtiği bölgeleri yerle-bir eden hortum sera ve portakal bahçelerine büyük zarar verdi.

Türkiye’de ilk kez bu büyüklükte tanık olunan hortumun verdiği zarar tespit edilmeye çalışılıyor. Meteoroloji verilerine göre hortumun iki gün daha bölgede etkili olacağı duyuruldu.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli kötü hava koşullarının iki gün daha devam edeceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli zarar tespit çalışmalarından sonra vatandaşların zararının giderileceğini açıkladı.

Türkiye’nin narenciye gereksinimini karşılayan Antalya ve Finike’de portakal ağaçları önce hortum, sonra da mandalina büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle büyük zarar gördü. Bu da önümüzdeki günlerden itibaren mandalina portakal fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor.

Uzmanlar Antalya yaşanan hortum ve kötü hava koşullarının Aynı zamanda Turizmin başkenti olması nedeniyle Türk ekonomisini derinden etkileyeceği görüşünü dile getirdi.