Kömür Santralleri Türkiye’yi Zehirliyor

0
118

Türkiye’de halen aktif çalışan 28, hayata geçmesi planlanan 40’tan fazla kömürlü termik santral projesi var. Dünya bu kirli ve verimsiz enerji kaynağından vazgeçerken, Türkiye yatırım yapmaya devam ediyor. Uzmanlar Türkiye’nin sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeliyle yenilenebilir ve temiz enerji alanında dünya lideri olabileceğini dile getiriyor.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace kömür santrali yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi için kampanya başlattı. Grenpeaace’den yapılan açıklamada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan, kömürlü termik santral projelerini iptal etmesini ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapması istendi.

Açıklama özetle şöyle:

Türkiye, kömürlü termik santraller yüzünden büyük bedeller ödüyor. Santraller ormanları ve tarım alanlarını yok ediyor, su kaynaklarını tüketiyor. Havamızı ise solunmaz hale getiriyor. Sadece Trakya ve Eskişehir’de yapılması planlanan 4 santral, 14 bin 430 erken ölüm demek. Trakya’da ve Eskişehir’de kurulması planlanan kömürlü termik santral projelerine karşı şimdiye kadar 100 bini aşkın insan harekete geçti.