AKP’li Olmayan Belediyeler Cezalandırılacak

0
172

İktidar partisi tarafından TBMM gündemine getirilen ve Genel Bütçeden Yerel Yönetimlere kaynak aktarılmasında öngören yasa değişikliğine İYİ Parti’den sert tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu tarafından yapılan açıklamada AKP’li olmayan belediyelerin cezalandırılacağı belirtildi.

Açıklama özetle şöyle:

Anayasanın 10.maddesinde herkesin Kanun Önünde Eşitliği ve devlet organlarının bu ilkeye uyma mecburiyeti vurgulanmıştır.

Hukuk sistemimiz ve idari teamüllerimiz, genel bütçeden yerel yönetimlere kaynak aktarılırken objektiflik ilkesini kabul etmiş, il, ilçe ve beldelerin nüfuslarının esas alınmasını öngörmüştür.

TBMM Genel Kurul gündemine getirilmek üzere basına da yansımış bulunan Torba Yasa Taslağında yerel yönetimlere verilecek kaynakların, nüfus yoğunluğu kriterinden uzaklaştırılarak Cumhurbaşkanı’nın takdirine bağlanması ve ‘tek adam’ın istediği belediyeye kaynak aktarma gücüne sahip olması, dünyadaki tüm gelişmelere, Anayasamıza ve İdari Teamüllerimize aykırıdır ve halkın iradesine saygısızlıktır.

Ak Parti iktidarı bu yöntemle seçilmiş belediyeleri mali kaynak sopası ile yola getirme ve yandaş belediyeleri ödüllendirip diğerlerini cezalandırarak ‘hizaya çekme’ usulünü kabul etmiş gözükmektedir.

Ak Parti’nin getirmeyi düşündüğü sistemde cezalandırılan sadece yerel yönetimler olmayacak, onlara hür iradeleri ile oy vermiş vatandaşlarımız da cezalandırılmış olacaktır.

Bu antidemokratik zihniyetin sahiplerine, baskı ile susturulmak istenen vatandaşların, kendisini tehdit edenleri sandıkta cezalandırdığı seçimleri hatırlatmak isteriz.